Soutěžící uchopí žebřík, zaujme postavení a po startovním výstřelu vyrazí ke čtyřpodlažní věži. Zavěsí jej na parapet okna druhého podlaží, pak třetího i čtvrtého, kde se dotkne podlahy. Tím pokus končí. „Je to velmi náročná disciplína, spojující výbušnou sílu rukou s koordinací nohou. Kamil Bezruč z HZS Moravskoslezského kraje na to potřeboval 13,25 vteřiny, čímž pokořil národní rekord," podotkla Nicole Zaoralová z generálního ředitelství HZS ČR. Poprvé závodilo také 16 žen, ty stoupaly do prvního podlaží a zlato získala Adriana Janíčková z Partutovic.

Kdo chce uběhnout stovku za 15 vteřin, musí sebou pořádně pohnout. Ale hasiči to zvládají i s opravdu těžkými překážkami, rozvinutím hadic, napojením na rozdělovač a připojením proudnice. Naprosto nejlepší čas zaběhl Pavel Krpec, opět z Moravskoslezského kraje. Překonal svůj čas z loňského mistrovství republiky a stopky se zastavily na 15,15 vteřiny. Zahanbit se nenechali ani hasiči dobrovolní, Martin Lidmila z SDH Zbožňov potřeboval jen o necelou vteřinku víc (16,11).

Na cvičišti, na bojišti

„Když vidím, s jakým úsilím závodníci hájí pomyslné barvy svého kraje, mám z toho radost. Vím totiž, že se stejným odhodláním každý den vyjíždějí pomáhat někomu, kdo je v nouzi," řekl v úvodní řeči brig. generál Drahoslav Ryba, ředitel Hasičských záchranných sborů ČR.

Hasiči zase posouvali rekordy

Národní šampionát v požárním sportu je nejdůležitější akcí svého druhu pro všechny hasiče, kteří po celý rok intenzivně trénují. Na start se v Trutnově postavili i držitelé světových rekordů a mistři světa. O 210 medailí se soutěžící utkali ve čtyřech disciplínách: výstupu do 4. podlaží cvičné věže, běhu na 100 m s překážkami, štafetě 4 x 100 m s překážkami a požárním útoku.

Rekord i s deštěm

Po slunném pátku přišla deštivá sobota, což se podepsalo na výkonech zejména ve štafetě 4x100 metrů. I když konec byl nakonec hodně radostný. „Diváci byli svědky četných chyb, dráha i překážky byly mokré, u závodníků pracovala nervozita. Chybovali i někteří jasní favorité a každá, byť drobná nepřesnost stála cenné vteřiny. O to větší radost přišla, když štafeta Moravskoslezského kraje ve druhém rozběhu zaběhla čas 53,36 s, který se stal novým národním rekordem. Borci z Ostravy pokořili stávající rekord 53,43 s., který loni na mistrovství zaběhlo družstvo HZS Královéhradeckého kraje. Královéhradečtí doufali, že své prvenství na domácí půdě obhájí, ale nakonec měli jeden neplatný pokus a druhý s časem 56,78 s stačil až na třetí místo," přiblížila závod Nicole Zaoralová z generálního ředitelství HZS.

Loňská obhajoba

Za povzbuzování téměř dvou tisíc diváků pak probíhala od nedělního rána královská disciplína mistrovství – požární útok. Ta je trumfem českých hasičů i na světových soutěžích. „Mezi profesionálními týmy zvítězili v požárním útoku hasiči z Plzeňska časem 21,54 s, čímž si také zajistili celkové druhé místo. Prvenství v konečném hodnocení obhájili loňští vítězové z Moravskoslezského kraje, bronz má Vysočina," doplnila Nicole Zaoralová.

Mistrem České republiky v družstvech dobrovolných hasičů se stal tým reprezentující SDH Těškovice (Moravskoslezský kraj), mezi ženami bodovaly Chválenice (Plzeňský kraj). Letošního mistrovství se zúčastnilo také družstvo ze Slovenské republiky, které vybojovalo celkové 9. místo.

Profesionální a dobrovolní hasiči se na společné akci potkali už po páté. Pro dobrovolné to letos bylo 62. Mistrovství Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v požárním sportu a profesionálové se potkali po čtyři a čtyřicáté. 

Celkové výsledky družstev HZS ČR

1. HZS Moravskoslezského kraje
2. HZS Plzeňského kraje
3. HZS kraje Vysočina
4. HZS Zlínského kraje
5. HZS Královéhradeckého kraje
6. HZS Ústeckého kraje
7. HZS Jihomoravského kraje
8. HZS Středočeského kraje
9. HZS Jihočeského kraje
10. HZS Olomouckého kraje
11. HZS podniku DEZA a.s.
12. HZS Pardubického kraje
13. HZS hlavního města Prahy
14. HZS Libereckého kraje
15. HZS Karlovarského kraje