„Je to opravdu novinka, ten náš má z celosvětového hlediska výrobní číslo třicet šest," netají radost Miroslav Měšťan z kardioangiologické kliniky fakultní nemocnice, jenž s přístrojem bude pracovat.

A čím, že je rentgen za 11,5 milionů korun tak pokrokový?

„Přístroj vydává výrazně menší dávku záření, což ocení pacienti, ale hlavně personál, který mu je vlastně denně vystaven," vypočítává výhody kardiolog Zdeněk Tušl.

Dalším nesporným plusem  a rozdílem oproti staršímu přístroji je ostrost zobrazení, lékař tak přesně vidí, kudy cévami prochází drátek potřebný k zavedení a úpravě činnosti kardiostimulátoru.

Lékaři počítají, že ročně nový přístroj odbaví 500 až 600 pacientů. Výkony nejsou plánované, jejich počet je dán potřebou. „Jedeme v podstatě ve dne i v noci, některé zásahy trvají dvacet minut, jiné dvě hodiny. Teď ale na všechno mnohem lépe uvidíme a budeme rychlejší, což jistě pacienti uvítají," říká Tušl.

Tím, jak populace stárne, mírně se zvyšuje i počet lidí, kteří kardiostimulátor potřebují. „Pomalu to narůstá," potvrzuje Měšťan.

Kardiostimulátor je přístroj požívaný k léčbě poruch srdečního rytmu (když je příliš pomalý).

Je to malá kovová krabička, z níž vycházejí jedna až tři elektrody. Stimulátor vytváří elektrické výboje následně přenášené prostřednictvím elektrod na srdeční svalovinu – ta se poté stahuje. Frekvenci signálu lze upravit dle potřeb pacienta.