Nově opravenou jednotku intenzivní péče za zhruba jedenáct milionů korun v úterý slavnostně otevřel ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula v budově dětské kliniky.

„Staré prostory z roku 1975 už nevyhovovaly hlavně hygienicky i velikostí. Máme tu dvanáct lůžek, ale starat se můžeme až o patnáct nemocných novorozenců. Ročně nám jich tu projde kolem pěti set padesáti," předvedl nové pracoviště Zdeněk Kokštein, přednosta dětské kliniky pro neonatologickou péči.

Na jedno lůžko je předepsaný počet sester a lékařů. Když je plný stav dětí, tak ve směně musí pracovat osm sester a pět lékařů.

„Rekonstrukce zpočátku vypadala nevinněji, ale vzhledem k nedostačujícímu stavu, jsme ji museli udělat. Výsledek je velmi dobrý," uvedl Roman Prymula.

Zachrání 90 procent dětí pod kilogram

Česká republika má jedny z nejlepších výsledků v péči o nemocné novorozence ve světě. Ještě v roce 1994 ve fakultní nemocnici zemřely všechny děti, které po porodu vážily méně než kilogram. Nyní z nich lékaři dokáží zachránit až devadesát procent. „Je hezké dítě zachránit, ale musí být také zdravé. V Hradci Králové jsme měli miminko, které vážilo 460 gramů. V současné době mu je sedm let a má samé jedničky. Když nám rodiče přinesli vysvědčení, tak jsme byli nesmírně šťastni," dodal Zdeněk Kokštein.

Třetina dětí musí podstoupit operaci

Dvě třetiny z dětí, které se na oddělení dostanou, jsou nedonošené. Nefunguje jim třeba dýchací či trávící systém. Třetina jsou donošené děti, které se narodí s vadou nebo infekcí a musí podstoupit operaci nebo zůstat v izolaci.

„Může se narodit dítě, které nemá dostatek kyslíku. Třetím rokem už máme možnost nového postupu, kdy dítě zchladíme na 33,5 stupně Celsia a dvaasedmdesát hodin snižujeme metabolismus, abychom ochránili ještě nepoškozené mozkové buňky," zakončil Zdeněk Kokštein.