Uskutečnilo se v rámci tradičního Salonu, který tu mají na programu pravidelně vždy poslední pátek v měsíci.

Přednáška o všem nad našimi hlavami

„Dnes si tu vyprávíme o planetách, planetkách a o hvězdách. Zkrátka o všem, co se nachází na nebi nad našimi hlavami a lze vysvětlit. Myslíme si, že to je téma vhodné pro dnešní večer. Co se další nejbližší akce týče, bude to příští měsíc opět Salon," řekl za pořadatele majitel zámku Zdeněk Nováček.

„O dnešní Evropské noci vědců jsem se dozvěděl až tady na zámku. Přednáška s pozorováním se mi líbí. Člověk se alespoň něco zajímavého dozví," řekl Vladimír Soukup z Potštejna.

Pegas, Perseus i Andromeda

A co můžeme v současné době vidět pouhým okem nebo pomocí pozorovacích přístrojů podle Martina Cholasty na obloze?

„Večer nízko nad jihovýchodním obzorem lze v současnosti pozorovat planetu Saturn. I když je již podzim, jsou krátce po setmění velmi dobře viditelná letní souhvězdí Lyry, Labutě Orla nebo Delfína. V průběhu noci však dominují podzimní souhvězdí Pegas, Andromeda a Perseus. Kolem půlnoci si můžeme nad severovýchodním obzorem prohlédnout Plejády. Za použití dalekohledu jsou na noční obloze pozorovatelná v souhvězdí Ryb planeta Uran a v souhvězdí Vodnáře planeta Neptun, nejsou však bohužel viditelná pouhým okem. Vše si můžeme následně vynahradit na ranní obloze, kdy se před svítáním vyskytují nad východním obzorem planety Venuše, Mars a Jupiter. Nejjasnější z nich je planeta Venuše, zvaná Jitřenka," vysvětlil Martin Cholasta.

Konec světa krvavý měsíc nepřinesl

Perličkou na obloze bylo pro pozorovatele úplné zatmění Měsíce, které nastalo v pondělí 28. září v brzkých ranních hodinách. Pozorovatelné bylo nad západním obzorem. Úkaz nastal zrána před rozbřeskem. Kromě zatmění nastal také takzvaný superúplňek.

„Měsíc měl před zatměním netradiční načervenalé zabarvení, které souviselo s lomem slunečního světla v zemské atmosféře. S hrozbou konce světa, jak tvrdili někteří záhadologové, to nemělo nic společného, takže nás zanedlouho zcela jistě nemine shánění vánočních dárků," uzavřel Martin Cholasta.

Hradecká astronomická společnost uspořádala pozorování pro veřejnost na zámku Potštejn.

Eva Ženíšková