V anketě o nejoblíbenější mládě královédvorské zahrady roku 2015 zvítězila dvě koťata karakalů, sameček Kisu a samička Uma. Hlasování probíhalo na facebookovém profilu ZOO Dvůr Králové od 23. prosince 2015 do 3. ledna 2016. Celkem bylo možné vybírat z patnácti mláďat.

Modrooká koťata karakalů, která se narodila 24. května 2015, získala nejen nejvíce hlasů v anketě, ale zároveň se tato fotografie stala po svém prvním zveřejnění na facebookovém profilu ZOO Dvůr Králové nejsdílenější fotografií královédvorské zahrady minulého roku. Celkem se zobrazila více než 266 tisícům uživatelů. Na druhém místě se v anketě umístil malý nosorožec dvourohý, kterému po narození začali ošetřovatelé říkat Joul a později byl Monikou Leovou pojmenován na Josefa.

Vítězným karakalům vybral jména ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice Pavel Kudrna. Vymyslela je posluchačka Radmila Brennerová a ve svahilštině znamenají nůž (Uma) a vidlička (Kisu).

V minulém roce královédvorská zahrada zaznamenala velké úspěchy co do počtu a druhů narozených zvířat. Na konci ledna se narodila hned dvě mláďata nosorožců, a co je jedinečné, pouhých několik hodin po sobě. První se matkou stala samice Maisha, o chvíli později ji následovala samice Jessi.

„ZOO Dvůr Králové sice patří mezi špičku v chovu nosorožců, dvě mláďata během sedmnácti hodin jsme tady ale ještě neměli a asi jen tak znovu mít nebudeme," uvedl tehdy zoolog Jiří Hrubý.

Tradičně se dařilo chovu afrických kopytníků. V dvorské zoo najdete například největší stádo žiraf, chované mimo Afriku. Minulý rok se skupina rozrostla o pět žirafích mláďat.

Vůbec prvním odchovaným mládětem osináků afrických v českých a slovenských zoo se stal sameček Forest, který přišel na svět na začátku září. Osináci patří do řádu hlodavců a díky dlouhým bodlinám pokrývajícím zadní část těla se velmi podobají svým příbuzným dikobrazům.

Narozením 53. mláděte guerézy angolské v polovině října dvorská zoo potvrdila, že je největším chovatelem tohoto druhu opic v Evropě. První gueréza sem přišla v roce 1988. Momentálně čítá skupina sedm opic, včetně samce Darděje, který v ZOO Dvůr Králové během dvou let zplodil už čtyři potomky.

Úspěšný byl rok 2015 i u ptáků. Vůbec poprvé se v rámci českých a slovenských zoo podařilo odchovat potápku malou. Po sedmi letech pak vystavěli svá hnízda plameňáci růžoví a v červnu se vylíhlo několik ptáčat. Dalším významným okamžikem bylo rozmnožení jeřábů královských, které se podařilo odchovat po deseti letech, a také narození pižmovek ostruhatých. Pouze pěti institucím se v dřívějších letech povedlo tyto ptáky rozmnožit, ale za poslední tři roky odchovali mláďata pižmovek pouze ve Dvoře Králové. Na konci roku se pak znovu podařilo odchovat vzácné pelikány skvrnozobé.

První rodičkou v roce 2016 zebra Böhmova

Zahrada ve Dvoře Králové zná už také první mládě roku 2016. Stala se jím samička zebry Böhmovy Dasha, která se narodila brzy ráno 2. ledna 2016 jako 124. mládě zebry Böhmovy v sedmdesátileté historii královédvorské zahrady. „Porod proběhl bez komplikací, ošetřovatelé našli ráno malou samičku s matkou v pořádku v jejich ubikaci. Mládě už bylo na nohou a sálo od matky mléko," popisuje zoolog Luděk Čulík. Matkou hříběte je klisna Denisa, která se narodila v ZOO Dvůr Králové v roce 2004, otcem se stal o jeden rok starší hřebec Bode. Samec, pocházející z německé zoo Wuppertal, za svého pobytu ve dvorské zahradě zplodil celkem sedmnáct potomků, z toho patnáct samečků a dvě samičky. V říjnu 2015 byl převezen do zoologické zahrady v Polsku. Zebra Böhmova nebo také zebra Grantova je jedním z poddruhů zebry stepní a obývá oblasti východní Afriky. Kromě zebry Böhmovy chová ZOO Dvůr Králové také zebry Grévyho, Hartmannové, bezhřívé, damarské a Chapmanovy. Od založení zoologické zahrady se tu narodilo celkem 811 hříbat. 

(jiř, jp)