U příležitosti Dne učitelů pozval nový starosta Tomáš Hocke nejlepší pedagogy zdejších škol, aby ocenil jejich dlouhou úspěšnou práci ve školství.

Vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy René Brož starostovi představil zástupce jednotlivých škol, z nichž šesti Tomáš Hocke předal pamětní listy. „Jsem rád, že se krátce v nové funkci setkávám právě s těmi, kteří vedou naši novou generaci," řekl jim.

V besedě pak místostarosta Otakar Špetlík podotkl, že vedení města by chtělo navázat užší spolupráci, aby se například oslavy výročí vzniku republiky i další významné akce našeho státu nestaly pro mladé jen dnem volna. Aby je vnímali jako významné předěly v historii státu i regionu a našli bližší vztah k rodnému městu.

Citelně chybí 
škola u nádraží

Krátká beseda se neobešla bez výměny názorů na současnou situaci ve školách, požadavky kantorů i náznaků strategie města v oblasti školství. Například vedení Základní školy ve Skálově ulici i rodiče dětí by uvítali vznik plnohodnotné školy v oblasti u nádraží. Tam totiž úspěšně provozují první stupeň své školy.

Původní záměr radnice, aby se všechny školy soustředily v klidové zóně na okraji města, má sice své výhody, avšak naráží například na značné potíže s dopravou dětí z města a okolí. Využití sportovní haly na druhém konci města je pak problematické, cesta na zimní kluziště a výuka bruslení je pak pro děti prakticky nemožná.

Naopak ředitel Roman Mareš si pochvaloval těsné sousedství své školy s městskými sportovišti, která žáci hojně využívají, protože škola je zaměřena právě na sportovní výchovu a vyrostlo zde už mnoho vrcholových sportovců, dokonce i reprezentantů republiky.

Vedení města se touto záležitostí vážně zajímá. „Právě dopoledne jsme projednávali tuto otázku v rámci ekonomiky městských sportovišť. Jejich využití nám totiž za poslední školní rok kleslo prakticky na polovinu a to samozřejmě zasahuje i do našeho rozpočtu," řekl místostarosta Otakar Špetlík.

Ten soudí, že by bylo daleko výhodnější, aby část peněz, které věnují na prodělek sportovišť, věnovali školám a ty je tak formou nájmu vrátily provozovatelům. Podle něj je přestavba objektu u nádraží na školu i výstavba nové zatím finančně nereálná, přesto chtějí tuto otázku v budoucnu řešit. Podobně navrhl i přemístění Základní umělecké školy z náměstí Českého ráje. Špetlík vyšel ze stanoviska odborného poradce, který ji v tomto místě posoudil jako nevhodnou.

Přestěhovat hudební školu?

Ředitel Bohuslav Lédl však Špetlíkův názor nesdílí. Ten naopak vidí umístění školy jako mimořádně výhodné kvůli dobré dostupnosti dětí, rodičů i kulturní veřejnosti, která akce bohatě navštěvuje. „Máme vhodné rozmístění učeben i vlastních koncertních sálů a poměrně velmi dobré vybavení celé školy. Pokud by se stavěl objekt jiný, mohlo by to dopadnout hůř," řekl. Současně připomněl, že ve škole si výborně vede nejen obor hudební, který je nejznámější, ale také neméně úspěšné obory dramatické, taneční i výtvarné.

Oceněný učitel, hudební skladatel Martin Hybler, konstatoval, že Turnovsko je kupodivu oblast, kde současné generace dokázaly navázat na velké tradice mnoha zdejších umělců, kteří z této oblasti pocházeli. Existuje tu prý i vnímavá kulturní veřejnost, která jejich produkce bohatě navštěvuje.

„Na rozdíl od Prahy tu ve škole panují bezvadné kolegiální vztahy, rodiče například pochopili, že výchova k hudbě a umění dává jejich dětem jiný životní rozměr a snad i proto zájem jejich dětí převyšuje možnosti školy. Navíc pracovat s ředitelem, který je bezvadný muzikant, to je to, co mě tu drží," řekl bezelstně známý hudební skladatel.

Otakar Grund