„Ten název je nešťastný. Chápeme jeho historické opodstatnění, v Česku ale má vzhledem k německé okupaci závažný emocionální akcent," střídal se u mikrofonu na posledním jednání pardubického krajského zastupitelstva jeden komunista za druhým.

„Nejde o obsah, nýbrž o formu, a s Novými Sudety je skutečně problém," přidal se Miroslav Tejkl (ČSSD). Původně to vypadalo na další bezproblémový bod hlasovací mašinerie, kde všichni zvedají automaticky ruce pro každý návrh. U Nových Sudet se však stroj zadrhl. Proti samotnému obsahu spolupráce pěti regionů na pomezí Česka a Polska zastupitelé nic neměli. Vadil skutečně jen název, který prosadili Poláci.

„Oni dokonce požadovali jen jednoslovné Sudety, jak to odpovídá historickému označení oblasti. Přívlastek 'Nové' je až výsledkem kompromisu, který se však nelíbí ani mně, a z toho, že to pardubičtí krajští zastupitelé nechválili, nejsem ani trochu nešťastný," řekl Otakar Ruml (KSČM), náměstek hradeckého hejtmana. Tady připojení k novému euroregionu zatím projednávali jen na krajské radě.

Úspěšný krach

Hradecký hejtman Lubomír Franc, který pochází z Broumova, byl trochu smířlivější. „Žiji v pohraničí a před pěti až deseti roky bych takový název neakceptoval. Teď už je ale jiná doba a beru to normálně. Na polské straně jsou Sudety geografickým názvem," řekl.

Po „úspěšném" krachu v Pardubicích však rudooranžová krajská koalice v Hradci s Novými Sudetami ani nepůjde na své zastupitelstvo. Všech sedm partnerů –  Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj a k tomu polské Dolnoslezské vojvodství a české i polské části Euroregionů Nisa a Glacensis, tak budou muset vymyslet průchodnější název.

Ve hře přitom původně  bylo pojmenování po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi či různá latinská označení.

V pardubickém krajském zastupitelstvu dokonce padl návrh hlasovat jen o ratifikaci samotných stanov sdružení a název nechat na později. To však neprošlo. „Jakákoliv místní tvořivost je nemyslitelná, název je nedílnou součástí dokumentu," odmítl to hejtman Martin Netolický (ČSSD). Pravicová opozice se diskuze nezúčastnila.

Netolický dokonce vyhlásil pětiminutovou přestávku na jednání klubů, ale ani to nepomohlo. Při hlasování ze 40 přítomných zastupitelů bylo pro smlouvu 22, tady je ale na rozdíl od  Parlamentu potřeba  nadpoloviční většina všech 45 zastupitelů, tedy 23. Dalších 12 se zdrželo a šest zastupitelů hlasovalo proti ratifikaci.

Nové Sudety
• Projekt Nové Sudety připravují Královéhradecký, Pardubický, Liberecký a Olomoucký kraj s Dolnoslezským vojvodstvím a již existující zdejší euroregiony Nisa a Glacensis. Podepsat spolupráci by strany měly v létě na Sněžce.

• Sídlo uskupení by mělo být
v Kamienné Góře na polské straně Krkonoš.

• Cílem sdružení je čerpat bruselské dotace na projekty přeshraniční spolupráce, např. cyklostezky, silnice a rozvoj hornatého pohraničí. EU na projekty týkající se boření hranic národních států hodně slyší.