Zpátky proti proudu času se nyní mohou díky mobilní aplikaci vydat návštěvníci Kuksu na Trutnovsku. Přes obrazovku telefonu či tabletu se podívají do doby před 300 lety, kdy tu hosté hraběte Františka Antonína Šporka trávili lázeňskou sezónu a naproti hospitalu stál ještě zámek.

Umožní mu to aplikace rozšířené virtuální reality Visit. More, kterou za milion korun nechal vyvinout Královéhradecký kraj. „Stroj času zatím lidstvo nevynalezlo, přesto jsme dali všem jedinečnou možnost přenést se v čase do doby největší slávy hospitalu,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán.

S prvotní myšlenkou rozšířené virtuální reality, která nahradí průvodce i tištěné brožury a popíše lidem, co vlastně vidí, přišla obecně prospěšná společnost Revitalizace Kuks. „Od nové aplikace si slibujeme, že návštěvníkům budeme moci ukázat tu část Kuksu, kterou jindy při návštěvě míjeli,“ řekl PR manažer Revitalizace Kuks Filip Košťál a dodal, že většina lidí jezdí do Kuksu na „zámek“, ovšem pletou si jej s hospitalem. „Ale zámek tu skutečně byl a i ten je v aplikaci vidět. Stál uprostřed vesnice nad kaskádovým schodištěm. A díky moderním technologiím se nám jej podařilo rekonstruovat,“ dodal Filip Koštál, který si od novinky slibuje i větší zájem mladých lidí o historii. „Nová generace nedá bez telefonu a tabletu ani ránu. Tímto jí jdeme naproti a budeme rádi, když je zvedne z pohovek,“ dodal Filip Košťál.

Středobodem aplikace však není samotný hospital, ale jeho okolí. I to se totiž může pyšnit bohatou historií. „Když si člověk aplikaci stáhne, uvidí nejenom hospital, ale i lázně, kolonádu a již zmíněný zámek,“ dodal Filip Košťál s tím, že virtuální rozšířená realita ukáže tato dávno zaniklá místa.

Pod dohledem aristokrata

„Naštěstí jsme měli dostatek dobových materiálů. Například rytiny a malby, kdy jsme věděli, jak určitá místa vypadala. Mohla se tak z minulosti přenést do 3D modelu,“ nechal se slyšet Filip Košťál a dodal, že návštěvníky po Kuksu provede sám hrabě František Antonín Špork. A to ve čtyřech jazycích. „Aplikace obsahuje nejenom audioprůvodce, kterého jsme koncipovali tak, aby vypadal, že Kuksem provází sám hrabě, ale také texty psané v duchu jeho doby,“ dodal zástupce Revitalizace Kuks. Návštěvníci však nepřijdou ani o hospital. Do něj vývojáři umístili barevný 3D model areálu.

Královéhradecký kraj je vůbec prvním krajem republiky, který projekt památkových prohlídek s využitím rozšířené reality realizuje. Kuks však nebude poslední, v příštích měsících se podobný průvodce chystá i pro nedaleký Braunův Betlém a Archeopark ve Všestarech.

Autorem aplikace je společnost More.is.More, která se specializuje na postprodukci ve filmu a reklamě. Na přípravě firma spolupracovala s obecně prospěšnou společností Revitalizace Kuks. Aplikace Visit.More je určena pro všechny majitele chytrých telefonů a dalších zařízení podporujících operační systémy Android a iOS.

„Přijdete do informačního centra v Kuksu, stáhnete si aplikaci na AppStoru nebo GooglePlay a pak už jen procházíte památku a přes fotoaparát vašeho mobilního telefonu či tabletu vidíte digitální rekonstrukci celého objektu Kuks v roce 1724,” popisuje Jiří Forejt, výkonný ředitel společnosti More.is.More. Dle něho je aplikace připravena i na zařízení, která současný trh ještě nenabízí. Udržitelnost projektu je díky tomu zajištěna na léta dopředu.

Vedle toho naskenovaná data poslouží pro uchování památky pro budoucnost v případě přírodních či jiných katastrof. Podobně se data využijí například při renovaci shořelé katedrály Notre-Dame v Paříži.