Už příští rok na podzim se mělo v Dolánkách u Turnova
v bývalé škole u železniční stanice otevřít návštěvnické centrum Českého ráje za zhruba 38 milionů korun. Takzvaný Dům přírody měl být plný interaktivních expozic pro děti
i dospělé a měl upozorňovat na zajímavosti a přírodní krásy regionu. Projekt byl zpracovaný, dotace přislíbena. Čekalo se jen na schválení podkladů k vypsání výběrového řízení na dodavatele stavby. Teď je ale všechno jinak. Státní fond životního prostředí (SFŽP) totiž dotaci neuvolní.

Ekocentrum: vidíme zákulisní tlaky

Dům přírody v Dolánkách
u Turnova je součástí sítě podobných návštěvních center, které na různých místech republiky otevírá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR). V současné době už je v provozu například podobné centrum na Třeboňsku nebo u Slavkovského lesa.

Provozovatelem turnovského ale mělo být Ekocentrum v Oldřichově v Hájích, které také zpracovalo projekt na získání dotace a přestavbu bývalé školy. „Původně s nápadem na vznik návštěvnického centra přišla AOPK ČR ve spolupráci s městem Turnov. Pak ale město od projektu ustoupilo a požádalo nás, jestli bychom právě my nebyli jeho nositeli a nevdechli mu život. Času na rozhodnutí bylo málo, ale nakonec jsme kývli,“ říká ředitel Ekocentra Radek Hromádka.

Ekocentru se následně podařilo získat příslib dotace od SFŽP. Pokrýt měla 90% nákladů. „Potom jsme zajistili peníze na povinnou desetiprocentní účast a připravovali si podklady k výběrovému řízení, které se musí posílat ke schválení poskytovateli dotace. V našem případě tedy SFŽP.

V den, kdy jsme je chtěli odeslat, nám do datové schránky přišlo oznámení, že nám dotaci ruší,“ říká Hromádka.

Podle SFŽP je důvod jednoduchý. „Dle registračního listu, vydaného pro tuto akci, nám měly být do prvního dubna předloženy podklady k vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace. To se ale nestalo a Ekocentrum ani nepožádalo o prodloužení platnosti registračního listu. Proto SFŽP od registrace projektu ustoupil,“ řekla Deníku mluvčí SFŽP Lenka Brandtová.

Ekocentrum o termínu vědělo, nicméně se spoléhalo na informace projektového manažera a na předchozí zkušenosti s postupem u projektů. „Kontaktovali jsme kvůli blížícímu se termínu projektového manažera. Ten nám řekl, že jeho nedodržení není problémem. Běžně se stává, že se termín posouvá. Ostatně u mě osobně jde už o pátý projekt
a ani u jednoho se termín nestihl. A vždycky stačila ústní dohoda. Tentokrát jsme se ale spálili,“ podotýká Hromádka.

On sám vidí za zrušením dotace zákulisní politické hry. „Vím, odkud vítr fouká, ale zatím veřejně nikoho obviňovat nebudu. Nicméně je to dobrá zkušenost. Příště už se na ústní dohodu ani dobré mravy spoléhat nebudu. Vše budeme mít potvrzené písemně. Jedině tak se můžeme do budoucna podobné situaci vyhnout,“ říká.

Domu přírody 
se nevzdáme

Projektu se ale vzdát nechce. A to i přesto, že o dotaci zřejmě definitivně přijde. „Náprava v tomto případě už možná není. Ekocentrum si bude muset podat žádost v novém programu OPŽP 2014 – 2020,“ vysvětluje Brandtová. Úplně vzdát to zatím zástupci Ekocentra ale nechtějí. „Napsali jsme žádost o přehodnocení celé situace přímo ministrovi a čekáme, jestli se přeci jen nepodaří ji obrátit,“ říká ředitel Hromádka.

Pokud neuspěje, chce podat žádost při nejbližší možné příležitosti znovu. „Pakliže s tím bude Turnov i po volbách znovu souhlasit. Ten projekt je výborně připravený a to i z hlediska zajištění jeho udržitelnosti. Máme domluvené financování na dalších 10 let, což není až tak běžné,“ podotýká Hromádka. Navíc je podle něj škoda vracet Bruselu už schválenou dotaci 34 milionů korun, za kterou by se mohlo v regionu postavit něco užitečného, co by podpořilo turistický ruch.

S podobným návštěvnickým centrem už má Ekocentrum zkušenosti. Jedno úspěšně provozuje v Oldřichově v Hájích.