„V deset hodin začínáme slavnostním otevřením naučné stezky v přírodní rezervaci Bažantnice, která je určená pro předškolní a děti nižšího školního věku. Projdeme se také společně lesem, kde nebude chybět odborný výklad, co vzácného se v rezervaci nachází," potvrdila starostka Hořiněvsi Jana Kuthanová.

Přírodě bude program patřit i nadále. Kroky přítomných povedou k nově vysázenému sadu patnácti stromů vybraných staročeských odrůd. Najdete mezi nimi například kdouloň, mišpuli, moruši nebo jeřáb oskeruše.

Rodák Hanka

Hlavní oslavy začnou troubením a přivítáním rodáků i hostů ve 14 hodin u rodného domu Václava Hanky, který se právě v Hořiněvsi narodil 10. června 1791 a je známý svým objevem Rukopisu královédvorského.

„Promítneme si prezentaci o Hořiněvsi, co se nám v posledních letech podařilo vybudovat. Také nás navštíví přátelé z České společnosti rukopisné, kteří budou mít přednášku," dodala starostka.

V 16 hodin se místní ochotníci představí se svou pohádkou nejenom pro děti O třech kůzlátkách. Chybět nebude ani klaunské vystoupení, soutěže pro děti a vystoupení žáků ZŠ Hořiněves.

V 18.30 hodin zahraje folková skupina Kantoři, na kterou poté volně naváži amatérští písničkáři. Celé oslavy vyvrcholí světelnou ohnivou show ve 22.30 hodin.

Po celou dobu hlavního programu bude po obci jezdit kočár s koňmi, chybět nebudou ani stánky lidových řemesel, houpačky, střelnice, kolotoč, výtvarná dílna pro děti a samozřejmě občerstvení jako například koláčky a buchtičky s řepným sirobem, kýta, steaky či moravské víno. „Všechny srdečně zveme a těšíme se na setkání," zakončila starostka.