Tři se perou, čtvrtý se směje? Ne, před říjnovými krajskými volbami v Pardubickém kraji to tak nevypadá. Exkluzivní výzkum společnosti Sanep zpracovaný pro Deník tady už po několikáté potvrdil neochvějnou a vyrovnanou pozici hned tří subjektů na špici preferencí lidovecké Koalice pro Pardubický kraj, ČSSD a hnutí ANO. Komunisté na tuto trojku vytrvale ztrácejí (a vzhledem k jejich malému volebnímu potenciálu nejspíš i ztrácet budou) tři procenta.

V Královéhradeckém kraji je situace odlišná. Podobně jako v červnovém průzkumu tady vede hnutí ANO, tehdy druhou KSČM však nyní předběhla ČSSD. Lidovecká koalice pro Královéhradecký kraj je i nadále čtvrtá.

Lídři vedoucích uskupení v obou krajích nad výsledky výzkumu hýří uspokojením.

„Podpora nás těší a nabíjí energií, abychom nepodcenili zbytek předvolební kampaně. Rozhodně chceme hrát o zlatou medaili," uvedl lídr Koalice pro Pardubický kraj, lidovecký vicehejtman Roman Línek. A připomněl, že v minulých volbách podobné průzkumy pozici Koalice pravidelně naopak podceňovaly, což je další bonus.

„Moc mě to těší a věřím, že ta procenta ještě porostou. Jsem hlavně ráda, že voliči upřednostňují strany zastoupené na parlamentní úrovni, protože bez komunikace s Prahou by toho kraje samy o sobě moc nedokázaly," uvedla lídryně hnutí ANO v hradeckém kraji Klára Dostálová.

Jak Línek, tak Dostálová se před volbami chtějí zaměřit především na kontaktní kampaň s voliči. Tedy mítinky a podobně.

Ačkoliv poslední preference podle Sanepu se příliš neliší od těch, které stejná agentura přinesla například i ve svém únorovém šetření, vše se může ještě výrazně změnit. Sociologové připomínají, že velká část voličů se rozhoduje v posledních hodinách před volbami.

„Čtvrtina voličů se rozhoduje až v den voleb. Na tuto nepředvídatelnost doplatily v minulosti i mnohé renomované agentury," podotkl známý sociolog Jan Herzmann.

Vše je skutečně stále otevřené, čehož důkazem jsou odlišné výsledky krajských preferencí podle agentury Phoenix.

Podle jejího červencového výzkumu v obou krajích vede ČSSD před lidoveckými koalicemi. A v hradeckém kraji přisoudila hnutí ANO až čtvrtou pozici…

Právě Herzmann však odmítl dohady, že si (jakékoliv) výzkumy platí některé z kandidujících stran.