Rušno je teď ale těsně za polskými hranicemi. Dva muži totiž ohlásili senzační nález a přihlásili se o 10 procent nálezného. A pokud se jejich tvrzení potvrdí, nepůjde o žádné drobné.

„Jestli v Polsku neslaví apríl v srpnu, tak se máme na co těšit. Vypadá to na objev opravdu velkého nacistického pokladu, konkrétně 150 metrů dlouhého vlaku naloženého zlatem a samohybnými děly," nenechali událost bez povšimnutí lidé z dělostřelecké pevnosti Stachelberg. Vlak zatím nikdo neviděl, ale hovoří se až o 300 tunách zlata. Vyjet měl z Wrocławi a zmizet v okolí Walbrzychu, ten je od hranic pouhých 30 kilometrů.

Nalezli prý vlak plný zlata, zmizet měl u Walbrzychu. Kdy ho ukážou?

Dva muži tvrdí, že legendární pancéřovaný vlak naložený zlatem našli. Ale místo chtějí prozradit až když budou mít jistotu, že dostanou 10 procent nálezného.

„Na úřad ve Walbrzychu dorazil prostřednictvím advokátní kanceláře dopis, v němž jeden Polák a jeden Němec oznamují nález," píše polský server Wlabrzych24. com. „Jde o pancéřovaný vlak z II. světové války, jehož náklad obsahuje mnoho cenností i samohybných děl," stojí prý mimo jiné v dopise.

Wałbrzyský starosta Jacek Cichura ihned po obdržení dopisu svolal zástupce policejních složek, armády i státu, aby se připravili na další vývoj. „Cílem je zajistit bezpečnost obyvatel, protože nevíme přesně, co ve vlaku může být," potvrdila Marika Tokarska.

Obrněný vlak, který se ztratil v květnu 1945, vzbuzuje zájem a emoce už přes sedm desítek let. Když Rudá armáda nezadržitelně postupovala k městu, Němci údajně naložili zlato a další cennosti a odvezli je pryč. Přes Swiebodzice měl vlak dorazit do Walbrzychu, tam se ale už nikdy neobjevil.

Podle neoficiálních informací měl zmizet v tunelu v údolí nedaleko osady Lubiechów a odtud pod zámek Książ. V okolí Walbrzychu totiž v období II. světové války vznikl rozsáhlý podzemní systém štol.

Jenže… „Čas od času se objevují lidé, kteří tvrdí, že vědí, kde je poklad ukrytý," řekla v rozhovoru pro Radio Wrocław znalkyně historie Dolního Slezska Joanna Lamparska. „Nikdo nikdy ale neviděl ani žádné dokumenty, které by samotnou existenci vlaku potvrzovaly," dodala.

Vlak hledaly již desítky lidí, došlo i na bourání železničního náspu, ale bezvýsledně. Legenda tak žije dál a pokud se oznámený nález brzy nepotvrdí, mají hledači pokladů i milovníci záhad stále šanci.