Aktuálně bylo v celém Královéhradeckém kraji včera odpoledne evidováno 944 nemocných. Z toho jich více než třetina připadá na okres Náchod, Královéhradecko má 201 případů, Trutnovsko 200, Jičínsko 135 a jediné Rychnovsko se drží dlouhodobě na nízkých číslech – aktuálně na 68.

Za nepřehlédnutelným nárůstem na Náchodsku stojí stojí několik ohnisek rozmístěných po okresech. O situaci v regionu se zajímal i náchodský starosta Jan Birke, kterého informoval ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Ivan Kučera. „Nárůst případů výskytu onemocnění Covid-19 je zřejmý v přibližně v šesti až sedmi ohniscích. Převážně se jedná o školy,“ uvedl náchodský starosta Jan Birke s tím, že hygienici se k žádným konkrétním razantním opatřením nechystají.

Frmol mají nyní na odběrovém místě v Oblastní nemocnici Náchod. Zelený stan se nachází v dolním areálu nemocnice Náchod – před ambulantním pavilonem. Oficiální provozní doba se kvůli velkému počtu žádanek prodloužila a je od pondělí do pátku od 8 do 11 hodin. Pracovní doba stanu se ale přizpůsobuje aktuálnímu stavu pacientů a doba se protáhne dle potřeby.

Odběry jsou prováděny v režimu drive-in, kdy pacient přijede autem, nevystoupí z něj a potřebné vzorky mu budou odebrány přímo v autě.

Od cesty za odběry do okresního města byli ušetření žáci ZŠ Police nad Metují, kde byly testovány desítky žáků. Na žádost vedení města přijel „odběrový tým“ už čtyřikrát z Náchoda přímo do Police nad Metují.

„Desítky dětí nemusely s rodiči jezdit do Náchoda a čekat ve frontě na odběr. Vedení školy spolupracuje s rodiči a hygienou a vše probíhá dle stanovených pravidel,“ ujišťuje polický starosta Jiří Beran, a dodává, že v tuto chvíli je ve městě blíže nespecifikované dvouciferné číslo nakažených. „Naštěstí drtivá většina pozitivně testovaných má průběh velmi klidný, prakticky bezpříznakový,“ říká polický starosta Jiří Beran.

Čísla pozitivně testovaných v minulých dnech vyskočila i kvůli testům na náchodském gymnáziu. Minulou středu zde bylo pozitivních 21 žáků, pět učitelů, jeden nepedagogický zaměstnanec a v karanténě bylo přes 120 lidí. Tempo nárůstu se ale se zavedením roušek ve třídách razantně snížilo a ke včerejšímu dni přibylo za poslední týden osm pozitivních studentů a jeden pedagog. „Přes víkend a svátek se testuje méně, takže uvidíme až přijdou další výsledky,“ říká ředitel Jiráskova gymnázia Pavel Škoda.

Naopak poměrně klid je na jaroměřském gymnáziu. „Myslím, že u nás je situace naštěstí stále klidná. Aktuálně jsou sice dva studenti pozitivní, včera šel do karantény jeden učitel, ale jinak nic mimořádného se u nás neděje,“ uvedl ředitel Gymnázia Jaroslava Žáka Karel Hübner.

Podle slov starosty Jana Birke je město Náchod připraveno na další vývoj v souvislosti s pandemií koronaviru jak materiálně, tak personálně. Potvrdili to i zástupci složek IZS, Městské policie Náchod, Oblastní nemocnice Náchod, TS Náchod a dalších klíčových organizací na jednání Bezpečnostní rady města, která se konala minulý týden.

Město Náchod má k dispozici přibližně 50-60 tisíc roušek, 500 respirátorů, stovky ochranných rukavic a desítky litrů dezinfekce, které jsou určeny pro potřeby zaměstnanců městského úřadu a organizací zřizovaných městem včetně škol.

„Na aktuální situaci jsme připraveni a vývoj situace budeme bedlivě sledovat. Jsem ve spojení i s hejtmanem KHK, už proto, že nákaza se šíří největší rychlostí právě v krajských zařízeních. Disponujeme tak těmi nejaktuálnějšími informacemi a po zkušenosti z jarních měsíců jsem jednoznačně přesvědčen, že díky spolupráci se všemi složkami v Náchodě není situace, kterou bychom nezvládli,“ dodal starosta Jan Birke.