Zaplatíte 2 800 korun. Takovou částku uslyšel u pokladny v Peci pod Sněžkou pan Roman z Poličky, který tento týden vyrazil na výlet lanovkou na nejvyšší českou horu. Nijak ho to nevykolejilo. "Jsme velká skupina, tři dospělí, dva senioři, tři děti. A když nechcete jít pěšky na Sněžku, tak si musíte zaplatit lanovku," bral situaci smířeně. "Alles Gute," vypadal spokojeně pár německých důchodců Ute a Peter Zillmannovi ze Zwickau.

Lanová dráha Sněžka oproti loňskému roku zdražila. Kdo se s ní bude chtít svézt v červenci a srpnu z Pece až nahoru a zpět, zaplatí 620 korun. Do konce června je cena nižší, jízdné stojí o stokorunu méně. Do mezistanice na Růžové hoře se jezdí v červnu za 370 korun, o prázdninách za 440 korun. Před rokem lidé platili na Sněžku o prázdninách 560 korun, v ostatních měsících 470 korun.

"Loni nám končila smlouva na elektrickou energii, její cena letos narostla trojnásobně. Zvyšovali jsme také platy zaměstnancům. To jsou důvody, proč je v letošním roce dražší jízdné," vysvětlil narůst ceny vedoucí provozu Lanové dráhy Sněžka Jiří Špetla.

Cestujícího Romana cena tolik nepřekvapila. "Jsou to ceny srovnatelné s Rakouskem, kam často jezdíme. Dají se tam využít resortové karty. Když je tam člověk ubytovaný, tak má k dispozici balíček výhod v rámci celého pohoří, například vstupy do městských lázní," porovnal muž, který je v Krkonoších ubytovaný na týden v Černém Dole.

Pracovníci českého a polského Krkonošského národního parku umístili v úterý ráno na Sněžce ochranné sítě.
VIDEO: Na Sněžce jsou opět sítě. Co lidi vyvádějí, je hrozný, divila se učitelka

Pro srovnání: lanovka na Dachstein v Rakousku stojí 44 eur, v Kitzbühelu 29 eur. Vyjet ve Vysokých Tatrách na Skalnaté Pleso vyjde na 27 eur (při koupi on-line 19 eur), na Lomnický štít 36 eur.

I Pec pod Sněžkou má svoji kartu hosta pro ubytované návštěvníky, která jim garantuje mimo jiné i slevu na lanovku. Rozdíl je znatelný. Držitelé karty hosta zaplatí za jízdu na Sněžku 430 místo 620 korun, v období od 1. září do 30. června 360 místo 520 korun. Pro oblast východní Krkonoše nově spouští systém karty hosta organizace Krajina pod Sněžkou.

"Ve srovnání s posledním necovidovým rokem 2019 máme o 20 procent návštěvníků méně. S tržbami jsme na tom stejně, protože jsme zdražili," konstatoval náčelník lanovky Špetla. "Oproti roku 2018, kdy jsme měli rekordní tržby, máme ztrátu 20 milionů korun," dodal.

Lanová dráha Sněžka zaznamenala v loňském roce výrazný úbytek cestujících, měla jich o třetinu méně než v roce 2018. Zatímco v roce 2018 se lanovkou svezlo 325 tisíc lidí, v roce 2021 jich bylo 202 tisíc. V roce 2020 231 tisíc. Kvůli proticovidovým opatřením byla lanovka v loňském roce mimo provoz od 29. ledna až do 12. května, v roce 2020 měsíc a půl. Lanovka loni zaznamenala prudký pokles návštěvnosti během letních prázdnin. Ve srovnání s rokem 2019 do ní nastoupilo v červenci o 10 tisíc lidí méně a v srpnu dokonce o 21 tisíc lidí méně.

Špetla přesto věří, že letošní rok bude lepší. "Vrací se školní výlety a cizinci, v Krkonoších jsou zpátky Poláci a Němci," poukázal na comeback zahraniční klientely.

Jakub Benda doběhl z Třebíče až na Sněžku pro všechny děti s Duchennovou svalovou dystrofií.
Otec vážně nemocného Filipa doběhl z Třebíče až na Sněžku. Bojujte, vzkazuje

Za pravdu mu dává situace na Sněžce, kde je po dvou letech omezení znovu hodně slyšet němčina, polština či slovenština. "Dva roky jsme nikam necestovali a byli doma v Německu. V Krkonoších je moc pěkně. Ceny se trošku zvedly, ale jde to," sdělil dojmy na Sněžce pár německých důchodců Ute a Peter Zillmannovi ze Zwickau. "Každý den jsme někde jinde. Začali jsme v polské Karpaczi, pokračovali jsme na Luční boudu. Teď budeme v Peci pod Sněžkou a pak ve Špindlerově Mlýně," prozradili plán dovolené hosté z města, které proslulo výrobou trabantů.

S vysokohorskou přirážkou musí počítat i návštěvníci České Poštovny na Sněžce. Za párek v rohlíku tam zaplatí 60 korun, za gulášovou polévku 85 korun. Plechovka piva Kozel stojí 80 korun, stejně jako Birell. Čaj přijde na 60 korun, stejně jako lahev 0,75 litru vody, káva espresso 70 korun, capuccino 90 korun, grog a horká medovina 85 korun, rum 75 korun, dvě deci sektu 150 korun, víno 90 korun.

V letní sezoně jsou v provozu i další lanovky v Krkonoších. Ve Špindlerově Mlýně zaplatí dospělý 400 korun na pokladně nebo 330 korun při nákupu on-line. Systém s výhodnější cenou na internetu má rovněž SkiResort Černá hora - Pec, který prodává jízdenky na Černou horu za 330 korun na pokladně a 300 korun on-line, na Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou a na Portášky ve Velké Úpě 230 korun na pokladně a 210 on-line. V Deštném v Orlických horách stojí lanovka v létě 135 korun.