Potvrdila to mluvčí hejtmanství Martina Götzová. Bližší informace k policejnímu zásahu neměla. Pravděpodobně se ale zásah týká nejan úředníků, ale i některých místních politiků.

Zásah policie na hejtmanství potvrdila i mluvčí hradecké krajské policie Hana Klečalová. Bez bližších podrobností k tomu pouze uvedla, že zásah nedělá žádná ze složek hradecké krajské policie. Zpravodaj ČTK na místě zjistil, že v úřadu je nejméně deset policistů a zaměřili se nejspíš na odbor zdravotnictví a investic.

„Hemží se to tady policisty, procházejí kanceláře a zabavují počítače. Zatím nevíme, koho se to týká, a v čem by mohl být problém," řekl Deníku zaměstnanec krajského úřadu. Podle neověřených informací z hejtmanství souvisí policejní zásah s trestním oznámením týkajícím se veřejné zakázky na modernizaci Oblastní nemocnice Náchod.

Podle jiného zaměstnance úřadu mají hejtman a všichni radní zapečetěné kanceláře.

„Na krajském úřadě probíhají úkony podle trestního řádu, zatím nebyl nikdo zadržen, ani nikdo obviněn," řekl Deníku krajský státní zástupce Pavel Hochmann. Dodal, že kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu shromažďují materiály, které potřebují k vyšetřování. Ohledně toho, kdy budou k dispozici další informace o vyšetřování, uvedl, že policisté nejdřív musejí vyhodnotit nashromážděné materiály. „Bude to tak v řádu měsíců," řekl krajský státní zástupce.

Vedle krajského úřadu ve čtvrtek policie zasahovala také v sídle Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje.

Podle informací zpravodaje Deníku nebylo patrné, že by policejní akce chod hejtmanství ochromila. Na nádvoří nestála žádná policejní auta a úředníci i zaměstnanci hejtmanství z budovy volně vycházeli i přicházeli.

Podle České televize policisty zajímá e-mailová korespondence hejtmana Lubomíra France, radního pro ekonomiku Josefa Táborského, radní pro zdravotnictví Jany Třešňákové a radního pro majetek a investice Josefa Dvořáka (všichni ČSSD) a vedoucích odborů zdravotnictví a investic. Hejtman Franc a radní Táborský jsou senátory a mají imunitu. Policisté se ale podle ČT prokázali takovými doklady s povoleními, která jim podobný zákrok umožňují.

Ve výběrovém řízení na modernizaci náchodské nemocnice mají být v pátek dopoledne otevřeny obálky s nabídkami uchazečů. Pokud se čtvrteční policejní zásah skutečně týkal této veřejné zakázky, není zatím jasné, zda a jak páteční otevírání obálek ovlivní.

Mezi radními, na něž se policie v při čtvrtečním zásahu zaměřila, je i radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD).

„Dosud mi nikdo nic neodebral, ale je známo, že se policisté pohybují v oblasti zakázek," řekl radní Deníku. Žádné další informace však prý nemá, a zda se kauza skutečně týká výběrového řízení na modernizaci náchodské nemocnice, se může jen dohadovat. „Od rána tady sedíme a čekáme na vysvětlení," posteskl si. Vedení kraje však už prý začalo řešit problém, jak by zásah mohl ovlivnit páteční otevírání obálek. „Měli jsme krátkou schůzku u hejtmana (Lubomíra France) a dali jsme tu věc zkoumat," sdělil Josef Dvořák.

Čtvrteční policejní akci označil za „prapodivnou". „Cítím, jako by to bylo politicky připraveno," řekl a dodal, že vzhledem k načasování těsně před otevíráním obálek a krátce před volbami lze jen těžko věřit, že by šlo o náhodu. Sám je z toho prý rozladěn, protože přípravě výběrového řízení na náchodskou nemocnici věnoval on i další zainteresovaní radní hodně práce. „Od jara jsme s tím měli nervy a teď jsme byli šťastní, že jsme věc konečně dovedli až k otvírání obálek. Jenže nevíme, co bude dál," uzavřel radní.