Možnost proletět se letouny CASA, L – 410 a AN – 2 (přezdívanou Andula) se naskytla všem zdravotně a mentálně postiženým už po osmé. Akci si i přes nevlídné počasí nenechalo ujít několik stovek lidí, pro které byl připraven den plný zážitků. „Tato akce je emotivní a plnohodnotná činnost, která nás nesmírně těší, a věříme, že plníme sny nejen dětem, ale i dospělým, kteří mají o něco těžší život než my," říká Tomáš Kvítek z Leteckých služeb Hradec Králové.

Úsměvy a vášnivé debaty účastníků letů dávají znát, že se sny skutečně plnit daří. „Byla poprvé ve vzduchu, teď je šťastná jako blecha," směje se Ludmila Kvasničková, když vypráví o letu své dcery, který jako doprovod absolvovala s ní. „Vloni se na nás nedostalo, přijely jsme pozdě. Letos jsme si radši přivstaly," dodává. „Mně se líbily ty velké vrtule a ten vysoký hubený pán, co s námi letěl," vypráví dcera Dana, která to s maminkou na letiště jako místní neměla daleko.

Zážitky pro všechny

Kromě vyhlídkových letů, které byly určeny jen pro handicapované a jejich doprovod, byl připraven program pro všechny příchozí bez rozdílu. O hudební vystoupení se postaraly kapely jako Factorial orchestra, Jazz Police nebo Rock Factory. Po celý den byla k vidění stálá expozice vojenské a letecké techniky, prezentace Policie ČR či představení leteckých modelářů. Doprovodný program zajistily psí agility, souboj historických stíhacích letounů, vrtulník Bell AH – 15 COBRA a motokaskadérské kousky Pavla „Maxe" Vika.

Jakub Vrba