O vítězných týmech dobrovolných hasičů z jednotlivých regionů budou rozhodovat přímo hlasy obyvatel měst a obcí. Finalisté z celého Česka se pak o hlavní ceny utkají ve vybraných disciplínách požárního sportu.

„Soutěž ‚Dobráci roku' začala v pátek a skončí v červnu příštího roku. Stejně jako regionální vysílání Českého rozhlasu je rozdělena na jednotlivé kraje. Jejím cílem je prezentovat užitečnou práci dobrovolných hasičů, spolkový život měst a obcí a související soudržnost místních obyvatel. Do soutěže se mohou přihlásit sbory dobrovolných hasičů na www.dobraciroku.cz," řekl Jan Menger z Českého rozhlasu.

Vždy v pátek se po 15. hodině ve vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu uskuteční losování ze všech hasičských sborů, které se v daném kraji přihlásily. Vylosovaný sbor obdrží drobnou cenu a do jeho zbrojnice zavítá tým Českého rozhlasu, aby s hasiči natočil rozhovor o jejich historii a úspěších. Tento medailonek bude v pátek po 15. hodině odvysílán a zároveň se bude konat nové losování.

„Celkem takto navštívíme v každém kraji 40 sborů dobrovolných hasičů. Rozhodující slovo v soutěži ale budou mít obyvatelé jednotlivých měst a obcí, kteří budou moci po odvysílání medailonku posílat svému sboru hlasy prostřednictvím SMS zpráv z mobilních telefonů. Na to budou mít vždy jeden týden. V červnu příštího roku pak vítězný sbor v každém kraji vyhraje velkou hudební show s pivem a grilováním pro celou obec v hodnotě 100 tisíc korun," dodal Menger.

Vítězové z krajů nakonec postoupí do celorepublikového finále, kde se utkají ve vybraných disciplínách požárního sportu o hasičské vybavení. Absolutní vítěz získá ceny za 150 tisíc korun. Sbor, který skončí na druhém místě, obdrží vybavení za 100 tisíc. Za třetí místo dostanou dobrovolní hasiči výstroj v hodnotě 50 tisíc korun.

Informace o soutěži jsou na internetových stránkách www.dobraciroku.cz.