Tímto veřejným prohlášením rakousko – uherská monarchie oficiálně vypověděla válku Srbskému království a tímto datem také začala takzvaná Velká válka.
Zasáhla národy, státní útvary a miliony lidí po celém světě. Na bojištích v Itálii, Turecku, Dálném východě, Francii, severním Atlantiku, Rusku a Balkáně proti sobě snad poprvé v dějinách lidstva stanuli lidé ze všech kontinentů světa.
Svět zatím netušil, jaké utrpení tato první světová přinese. Nechme však mluvit kronikáře města Pardubic. I z pár řádků kroniky totiž je patrno, jak byl život národa těmito událostmi zasažen.
Dobová kronika
„V neděli 28. června byli v Sarajavě, kde už dlouho panovalo napětí proti Rakousku, zastřeleni: arcivévoda František Ferdinand, následník trůnu a jeho choť Žofie z Hohenbergu. Dne 23. července 1914 odevzdal c. a k. vyslanec v Bělehradě o 6. hodině odpolední královské srbské vládě ostrou nótu, na kterou byla očekávána odpověď nejpozději do soboty 25. července a dne 26. července, v neděli, v svátku svaté Anny, byla vyhlášena mobilisace v Rakousko – Uhersku. Úžas se zmocnil všeho obyvatelstva, hrozné scény byly v rodinách. Odcházející záložníci loučili se se známými. Odpoledne už někteří odjížděli k plukům.
Dne 28. července vypověděl císař František Josef I. vládě srbské válku, poněvadž neodpověděla uspokojivě na nótu. Za několik minut potom byl vydán manifest „Mým národům!". Ředitelství státních drah ve Vídni omezilo dnem 28. července dopravu civilních osob i zavazadel na některých tratích a docela ji zastavilo 30. července. Bylo ohlášeno také omezení tiskové svobody. Zdejší Svobodné směry dvakráte nevyšly," praví se k pohnutým událostem roku 1914 v kronice města Pardubic.