V objektu dnes sídlí několik městských odborů. „Záměr souvisí i s přípravou nové expozice Horolezectví v Českém ráji, řekla po jednání zastupitelstva hejtmanova náměstkyně Hana Maierová. Turnovské zastupitelstvo už dříve záměr prodat budovu schválilo.

Historie horolezectví do tří let

Městská budova se nachází v sousedství muzea, které ji potřebuje kvůli připravovanému evropskému projektu za 30 milionů korun. Do tří let plánuje vybudovat v galerii a dalších prostorech své budovy expozici věnovanou historii horolezectví. „Do městské budovy by chtělo muzeum přestěhovat i přednáškový sál, provozní dílnu muzea, která je ve zcela nevyhovujících prostorách, studovnu a inspekční pokoje," doplnila Maierová.

Přízemí sousední městské budovy už dnes podle Maierové muzeum využívá pro svoji stálou expozici mineralogie. Mělo by tam vzniknout také informační centrum Geoparku Český ráj a pobočka oblastního archivu. Část prostor by měla sloužit pro vytvoření fotogalerie Viléma Heckla, který byl jednou z obětí největší tragédie v dějinách českého horolezectví. Spolu s dalšími 13 horolezci zemřel v peruánském Huascaránu v roce 1970.

V budově ve Skálově ulici jsou dnes městské odbory školství, dopravy a živnostenský úřad. Na základě předběžné dohody s krajem by tam měly zůstat ještě dva roky. „Variant, kam je přesunout, je více," řekl už dříve ČTK turnovský starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Dlouhodobým záměrem radnice je sestěhovat úředníky, kteří jsou ve čtyřech objektech mimo radnici, do jedné budovy. Město si od toho slibuje snížení nákladů i lepší řízení úřadu. Jednou z variant ke stěhování je bývalý sirotčinec ve Skálově ulici, kde dnes sídlí městská policie a část odboru dopravy.

Peníze díky přebytku z loňska

Peníze na koupi budovy může dát kraj díky přebytku loňského hospodaření. Loni hospodařil s příjmy 7,021 miliardy korun, výdaje byly o 24 milionů korun nižší. Na podporu kultury díky tomu přidá kraj 4,44 milionu korun.

Vedle koupě domu pro muzeum přidal 200.000 korun na festival Benátská noc, dalších 90.000 korun dal na festival Lípa Musica, celkem tak organizátoři dostanou od kraje 450.000 korun. Liberecký kraj podpoří dodatečně 50.000 Kč Valdštejnské slavnosti, které se ve Frýdlantu uskutečnily v květnu a 100.000 korun dá kraj na liberecký Jazzfest.