Zastupitelé ve čtvrtek rozhodli dvanácti hlasy z jedenadvaceti, že referendum se uskuteční ve stejném termínu jako předčasné volby poslanců. Lidé budou mít možnost se vyjádřit ke dvěma otázkám. První se týká úplného zákazu výherních automatů a terminálů ve městě. Druhá zavazuje město, aby provozovalo vodovodní síť samo a nepronajímalo ji soukromé firmě.

Podle očekávání se o potřebnosti referenda diskutovalo. „Jdeme si pro jasnou odpověď za 600 tisíc korun. Není to zbytečné?" vyslovil jednu z nejčastějších námitek zastupitel Libor Seneta (TOP 09). Připomněl, že město už má vyhlášku zakazující hazard a po zkušenostech s posledním provozovatelem se nikdo do dalšího nájmu „nepohrne".

Naopak Zdeněk Rýznar (ODS) připomněl, že se jedná o majetek v hodnotě sta milionů. „V porovnání s tím není 600 tisíc velký výdaj," uvedl. Zastupitele také zajímalo, zda se zákaz terminálu nedotkne velkých firem, jako je Sazka. Jejich systém do vyhlášky a referenda ale nespadá.

Město původně počítalo s tím, že spojením parlamentních voleb a referenda ušetří. „Jedná se ale o akci státní správy na jedné straně a samosprávy na druhé. Proto musí být hlasovací místnosti odděleny," vysvětlila starostka Edita Vaňková. Náklady na referendum mají činit 600 tisíc korun. „Částka 400 tisíc je určena na vlastní konání referenda, 200 tisíc můžeme použít na kampaň," doplnil místostarosta Jan Bém.

Třetí otázka nebude

Bez podpory zůstal návrh Jiřího Macka, aby se třetí otázkou referenda stalo, zda lidé chtějí krytý bazén na Tyršově koupališti. Zastupitelé hlasovali proti nebo se zdrželi.