Tentokrát se však akce nesla v duchu vzpomínky na velichovského rodáka Josefa Schejbala, jenž za odbojovou činnost proti nacistům zaplatil životem. Letos by tento vlastenec oslavil sto desáté narozeniny.

„Narodil se v čísle popisném 26. Chodil tady do školy, jako dospělý se stal učitelem v Malých Svatoňovicích. Byl to výborný zpěvák a hudebník, tak učil hudební výchovu a tělovýchovu. Byl velmi činorodý, pořádal pro děti besídky, aktivně sportoval," řekl o Schejbalovi při slavnostním odhalení pamětní desky na budově velichovské školy starosta obce Josef Karel.

Popravili ho jako posledního

Mladý učitel se za války stal velitelem podkrkonošské ilegální sokolské odbojové skupiny S 1 B. S touto organizací po předcházejících tragických událostech začal spolupracovat Jiří Potůček, přeživší člen skupiny Silver A, jež se podílela na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Potůček a s ním i ostatní však byli prozrazeni. Psal se rok 1942.

„Pana Schejbala zatkli navečer, když hrál odbíjenou v Malých Svatoňovicích. Celá skupina byla vyslýchána v Pardubicích, kde také všechny její členy němečtí důstojníci popravili. Náš rodák šel ke kůlu jako poslední, takže se musel dívat, jak střílejí jeho kamarády, po boku kterých bojoval," doplnil k historickým událostem starosta Velichovek.

Památku Josefa Schejbala a události jeho doby budou svým žákům ve velichovské škole samozřejmě připomínat.

„Pojmy jako statečnost v boji za ideály či vlastenectví jsou poměrně abstraktní. Pokud si to ale děti spojí s konkrétní osobou, s klukem, který chodil do té stejné školy, bude to pro ně mnohem srozumitelnější," ocenila přínos pamětní desky ředitelka školy Hana Pekárková.

Mise je věrnou rekonstrukcí

Odhalení desky však bylo jen jednou ze součástí sobotního programu. Návštěvníci mohli především obdivovat originální a dobovou techniku, se kterou do Velichovek dorazili nadšenci z historického klubu 16. obrněné divize. Na cestu se vydali z Plzně, stejně jako stejnojmenná jednotka americké armády před 70 lety. Členové klubu v dobových uniformách představovali konkrétní americké důstojníky, kteří se tehdy veledůležité výpravy zúčastnili, a rovněž technické složení konvoje bylo identické.

„Mise Velichovky je světově unikátní v tom, že ji můžeme jako jednu z mála zrekonstruovat tak, jak skutečně byla," pochvaloval si vedoucí klubu 16. obrněné divize Pavel Rogl, který se v obdobných historických akcích angažuje asi deset let.

Mise Velichovky měla v roce 1945 zásadní a nebezpečný úkol. Jednotka se musela vydat na nepřátelské území, 210 kilometrů za demarkační linii, a předat veliteli německé armády střed generálu-polnímu maršálu Schörnerovi informace o kapitulaci Německa. Nebýt této akce, následovalo by velmi pravděpodobně velké krveprolití, neboť Schörnerova armáda byla velmi početná, měla stále údajně až milion mužů, a stále bojeschopná, a na druhé straně se z východu blížila Rudá armáda, které se Němci za nic na světě nechtěli vzdát.

BRONISLAV JAROŠ