Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by ve východních Čechách dnes mělo být přes den minus sedm až minus čtyři stupně Celsia, na horách by rtuť teploměru mohla spadnout až k minus 11 stupňům.

V noci na neděli hrozí dokonce až minus 15 stupňů, mrazivo bude i přes den, teploty se budou pohybovat od minus devíti do minus šesti stupňů.  „Pobyt venku by kvůli mrazivému počasí měli omezit staří a nemocní lidé a malé děti,"  uvedli pracovníci ČHMÚ. V pondělí by se podle meteorologů mohlo mírně oteplit.

Azylové domy jsou připraveny na to, že lidé bez domova budou mít v těchto dnech větší zájem o ubytování. Pardubické zařízení má kapacitu 12 lůžek, klienti kromě noclehu dostanou  možnost se umýt, případně si připravit vlastní jídlo. „Pokud se noclehárna zaplní, bude otevřeno nízkoprahové denní centrum, kde bude také možnost noclehu," řekla Lucie Urlichová z pardubického azylového domu.

V takzvaném zimním režimu pracuje i azylové zařízení  Domu Matky Terezy v Hradci Králové.  Lidé bez domova zde mají k dispozici třicet lůžek, za nocleh zaplatí symbolický poplatek. Pokud by kapacita nepostačovala, bude k dispozici i noclehárna na letišti.

Bezdomovci, kteří nebudou mít na poplatek, mohou strávit noc  na židlích. „Bez přístřeší nezůstane nikdo," řekla pracovnice azylového domu.