Lahve tvrdého alkoholu, které obsahují látku, jež se používá jako jedovaté rozpouštědlo, se pravděpodobně prodávají na náchodských ulicích a v okolí zdejšího hraničního přechodu.

Univerzitní laboratoř ve Vratislavi prověřila podle ČTK již 500 lahví s nelegálním alkoholem, které sem přinesli obyvatelé tohoto polského města. Nebezpečný metanol obsahovaly tři z nich, původem z Česka.

Odborníci při testech došli k dalšímu šokujícímu závěru: přes 30 procent prověřované vodky obsahovalo isopropylalkohol. Ten sice není tak toxický jako metylalkohol, zato působí podobně jako narkotika. A tento alkohol pochází především z příhraničních trhů v okolí Náchoda.

Řada lahví nemá kolky a několik kusů mělo podomácku vytištěné etikety. Marcin Zawadzki, který provádí chemické rozbory, řekl, že trojice lahví s metanolem byla zakoupena na tržišti v Česku. Vodka s isopropylalkoholem pak pochází nejčastěji z polského města Kudowa-Zdrój a ze sousedního Náchoda a zakoupena byla výhradně na ulici, nikoli v klasických obchodech.

„Informaci jsme se dozvěděli z médií, nikoliv z polské strany. Už včera dopoledne  byla kvůli záležitosti svolána schůzka všech dotčených orgánů – hygieniků, celníků a dalších institucí – a prověřujeme to. V nejbližších dnech se rozhodně dají očekávat masivnější kontroly v příhraničních oblastech. Pokud by se to prokázalo, jednalo by se jednoznačně o porušení zákona," uvedla mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková.

Připomněla však, že isopropylalkohol není zdaleka tak nebezpečný jako metanol, po jehož otravě zemřelo v Česku už 26 lidí. „Tím však neříkám, že situaci nějak podceňujeme," dodala Ježková.

Problémem se zabývají i celníci. „Hlídky našeho mobilního dohledu kontrolují nejen dovoz, ale i vývoz  alkoholu. Bohužel nemáme kapacitně a personálně takové možnosti jako před vstupem do Schengenu, kdy jsme operovali na hranicích 24 hodin denně. Mezi Polskem a Českem panuje volný trh," podotkla mluvčí východočeských celníků Jitka Fajstavrová.

V Náchodě přitom žádná klasická tržnice není. Jediná, která tu byla kousek za náměstím, byla zbourána. V úvahu tak přichází vedle nelegálních pouličních prodejců jen pár stánkařů anebo velká tržnice, která se nachází už na polské straně hraničního přechodu.

Polsko hlásí čtyři oběti metanolu, naposledy zemřel v úterý dvaapadesátiletý muž. Rodina zemřelého uvedla, že v jeho pokoji našla tři prázdné lahve od alkoholu, z nichž jedna pocházela z Česka. Zda byl metanol v české lahvi, prokážou až toxikologické testy.

Isopropylalkohol působí narkoticky

Isopropylalkohol sice není zdaleka tak toxický jako metanol, po jehož požití v pančovaném alkoholu zemřelo v Česku 26 lidí, ale po vypití  jedné skleničky této látky mohou lidé upadnout do podobného stavu jako po užití narkotik. Obyčejná kocovina je ničím ve srovnání s tím, co pijáky takto pančované vodky čeká v příštích několika dnech. Isopropylalkohol se používá jako rozpouštědlo a jako čisticí prostředek.

Vylít načatý rum? Ani náhodou!

Východní Čechy – Hostinští začali vracet do vitrín zásoby tvrdého alkoholu, pokud na něm našli loňské nebo starší datum výroby. Jenže takových lahví moc není. Takže mnohde nemají stále co nalévat. Musí čekat, až do obchodů dorazí první várka nově okolkovaných lahví.

Nejvíc se jim nelíbí povinnost likvidovat načaté lahve. Mnozí je proto odvezli do soukromých garáží a vyčkávají. „Načaté láhve fernetu, rumu a dalších lihovin, ze kterých se pilo už před prohibicí a nikdo se z nich neotrávil, tedy rozhodně vylévat do kanálu nebudu. Holt si počkám, až panika opadne a později je přeliji do nově okolkovaných lahví," řekl provozovatel jedné pardubické hospody, který si pochopitelně nepřál být jmenován. Další oslovení jen souhlasně přikyvují.