„Vývoj společnosti směřuje k našemu vzájemnému odcizování. Mechanismy nastaveného systému vedou k tomu, že se lidé stali závislí na drahých komerčních službách. Mnoho Čechů si je ale dovolit nemůže. A navíc, velký podíl ze zisku putuje do zahraničí. Jedním z řešení je lokalizace takových služeb, které si lidé mohou obstarat ve svém okolí," říká Lukáš Mikula, jeden z hlavních iniciátorů projektu BuddyJet.
Iniciativy a projekty v České republice směřují ke světu bez peněz
V České republice v posledních měsících vznikají nápady a projekty, jejichž podstatou je vzájemná sousedská výpomoc. „Výměna služeb za peníze je obvyklá, ale pořád v tom hrají roli peníze. Nechceme být otroky peněz, proto chceme ostatním ukázat, že to jde i jinak," říká Pavel Beneš, další z iniciátorů projektu BuddyJet.
Smyslem projektu je zkontaktovat lidi z blízkého okolí, kteří si mohou být navzájem prospěšní. „Potřebujete například odvést na letiště nebo posekat trávník? Váš soused nemá zrovna co na práci, a tak se Vám rád nabídne. Můžete mu zaplatit, dohodnout se na protislužbě, nebo mu nabídnout něco z vlastních zdrojů. Společnost je dnes zvyklá na finanční vyrovnání, BuddyJet však umožňuje i jiné způsoby," popisuje smysl projektu Lukáš Mikula a dodává, že tento projekt si klade za cíl vytvořit společnost lidí, kteří nejsou závislí na drahých komerčních službách ani na svévoli státu v poskytování sociálních služeb.
Pozitivní demonstrace Jablkodávání v Hradci Králové na těchto místech:
- před Adalbertinem
- v prostorách u vlakového nádraží
- v ulici Hradecká u univerzity
- na Masarykově náměstí
Kontakt: Hana Benešová, mluvčí projektu, tel. 731 600 454, e-mail: hanka@buddyjet.com