„Už minulý týden se před registrem tvořily fronty i v noci. Lidé si přinesli deky a termosky a spali na parkovišti," řekla mluvčí královéhradeckého magistrátu Magdalena Vlčková.

Zákaz dovolené 
pro úředníky

Auta, která původní majitel odhlásil, ale nový vlastník je na sebe ještě nepřihlásil, podle zákona není od začátku července možné provozovat. Budou muset být odstraněna z komunikací nebo přímo zlikvidována. Tato hrozba přinutila řadu majitelů k cestě na úřad, ale jak je v Česku obvyklé, nechali všechno na poslední chvíli.

„Úředníci registru kvůli končící lhůtě nesměli na dovolenou," informovala mluvčí. Královéhradecký registr obsluhuje vedle města ještě dalších 80 obcí. V úředním dnu stihne odbavit 200 lidí, pokud jsou úřední hodiny kratší, dostane se asi na 120 zájemců.

Podle mluvčí však úředníci  se všemi, kdo stáli ve frontě a měli potřebné dokumenty, alespoň zahájili řízení, aby o své vozy nepřišli.

Podle nepotvrzených informací některým majitelům aut nabídli služby různí zprostředkovatelé, kteří za úplatu vystáli frontu před registrem místo nich.

Údaje o tom, kolik polopřevodů bylo dokončeno, budou známy až během července.

Podobná situace byla i v Pardubicích „Během června se počet lidí zdvojnásobil a obzvláště poslední týden byl extrémní," uvedla Kristýna Vojáčková z pardubického registru. Z lístečků s pořadovým číslem, který klienti dostávají, vyplynulo, že 90 procent z nich v červnu přicházelo kvůli polopřevodům.

Neuspějí ani
v zahraničí

Česko chce informovat okolní země o tom, že se od července objeví velký počet aut se zrušenou registrací. Zhruba 700 tisíc vozů, které byly v takzvaném polopřevodu, bylo na konci června z registru nenávratně vyřazeno. Ministerstvo chce předejít snaze prodat vyřazené auto do zahraničí, kde by je kvůli nepozornosti úřadu bylo možné znovu přihlásit. Pokud vozidlo v ČR ztratilo technickou způsobilost, je jeho technický průkaz neplatný i jinde.

Lidé přespávali v karavanech

Ani u pardubického registru nebyla nouze o frontové nocležníky. Podle Kristýny Vojáčkové sem někteří lidé přijížděli už v půl třetí ráno, jiní spali před registrem v karavanech.

Zdejším úředníkům se od začátku června podařilo vyřídit asi tisícovku polopřevodů, další žádosti, které lidé stačili podat do konce června, vyřizují. V evidenci stále zbývá sedm tisíc nepřevedených vozů, které jsou však od včerejška úředně vedeny jako zaniklé.

Kdo by si však myslel, že prvního července měli na registru konečně klid a pohodu, velmi by se mýlil. „Měli jsme zase plno, protože přišli lidé, kteří kvůli obavám z front zájemců o polopřevody raději své záležitosti odložili na později," řekla s úsměvem Kristýna Vojáčková.