Průměrná teplota v září byla ve východních Čechách rovných 16 stupňů Celsia, což je o 3,5 stupně víc než je letitý průměr. Na některých stanicích, konkrétně v Holovousích u Jičína nebo v Hradci Králové činila odchylka od normálu dokonce téměř pět stupňů.

Výjimečně teplé bylo září v celém Česku. „Jedná se o druhé nejteplejší září od roku 1961, od kdy jsou průměry pro Česko připravovány. Doposud nejteplejší září bylo zaznamenáno v roce 1999 s průměrnou měsíční teplotou 16,0 °C," uvedla Lenka Crhová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Výjimečné a vysloveně letní bylo zejména období od 8. do 16. září, kdy teploty často překračovaly i tropickou třicítku.

Podle měření v pražském Klementinu se letošní září umístilo na 3. až 4. místě z 242 dosavadních září od roku 1775. „Dostalo se tak mezi dvě procenta nejteplejších září od počátku klementinských měření," dodal Pavel Jůza z ČHMÚ.

Až na pátém místě skončilo poslední výjimečně teplé září v roce 2006 s průměrnou teplotou 18,9 °C. Většina z nás také pamatuje naopak září roku 1996, které se s tehdejší průměrnou teplotou 12,2 °C dělí se zářím roku 1877 o třetí a čtvrté místo v žebříčku nejchladnějších září.

Nadprůměrně teplé byly i všechny předcházející měsíce letošního roku, nejvíc však právě září a rovněž únor, ten dokonce o 4,5 stupně Celsia. Nadprůměrně teplé byly i předcházející roky, je však možné, že rok 2016 se zapíše jako nejteplejší rok v historii celého světa.

Posledním vysloveně letním dnem byla sobota 1. října, poté se začalo prudce ochlazovat a již 5. října napadl na horách první sníh. To je o týden dříve než vloni.

Zářijové rekordy
Nejvyšší maximální teploty:
32,5°C  dne 12. září v Pardubicích
32,3°C dne 12. září na stanicích Nový Hradec Králové a Hradec Králové, Svobodné Dvory

Nejnižší minimální teploty:
-4,2°C  dne 23. září v Orlickém Záhoří 2

Nejvyšší minimální teplota:
20°C dne 12. září na stanici Polom - tzn., že tento den byla v Polomi tropická noc