K nejčastějším onemocněním lidské populace patří alergické onemocnění a poslední výzkumy potvrzují, že více jak 60 procent veškeré populace nese v sobě asi geny pro možný rozvoj alergického onemocnění.

Vliv interakce mezi touto genetickou dispozicí a zevním prostředím dochází v současnosti k objevení alergií asi u 25 procent populace.V České republice se odhaduje počet alergiků na 2,5 milionů, z toho je registrováno kolem 15 procent postižených alergickou rýmou, 10 12procent různými projevy alergických kopřivek, 10 procent široce alergických forem ekzému, asi 500 000 astmatiků. Menší zastoupení, ale o to závažnější, jsou těžké anafylaktické reakce (po aplikaci léků, po bodnutí hmyzem, reakce na některé potraviny apod).

Alergické onemocnění je vlastně symptomový komplex řady chorobných jevů alergického charakteru atopický ekzém, astma bronchiale, dermorespirační syndrom.

Jak se vlastně léčí alergie?

Léčba alergií je založena na několika základních pilířích:

a/pokus o identifikaci, b/pokus o eliminaci příčinného alergenu. Někdy je to možné a dostatečné (alergie na potraviny, léky, zvířecí alergeny) , ale jindy je alergen v prostředí široce nebo obecně zastoupen a možnost eliminace alergenu je značně omezena (pyly travin, stromů, plevelů, vzdušné plísně, roztoči apod).

Farmakoterapii alergií dělíme na farmakoterapii protizánětlivou, na léčbu symptomatickou (úlevovou), na specifickou alergenovou imunoterapii (podávání alergenových vakcín) a konečně i biologickou léčbu. A velice důležitá je i spolupráce pacienta.

K protizánětlivé léčbě se používají především kortikosteroidy topické nebo systémové (antihistaminika), kromony, případně biologická léčba.

Nejčastěji používanou lékovou skupinou jsou antihistaminika, uplatňují se jako úlevové léky, ale nejnovější generace mají i významné protizánětlivé účinky a je možno je používat i jako preventivní.

Antihistaminika zmírňují svědění, pálení…

Antihistaminika 1. generace (Dithiaden, Tavegyl, Fenistil, Prothiaden, Prothazin) jsou vázány na lékařský předpis) se používají jako úlevové léky, které zmírňují svědění, pálení sliznic a kůže, ale mají sedativní účinek, proto se užívají především na noc.

Antihistaminika 2. generace mají minimální sedativní účinek, ale je třeba počítat s individuální vnímavostí. Patří sem např. Zyrtec, Claritin to jsou originální přípravky a četné jsou i generické výrobky Zodac, Alerid, Letizen, Analergin, dále Flonidan, Loratadin atd. V této skupině jsou zastoupeny i volně prodejné léky, např. Zyrtec 7 i 20 tbl, Claritin 7 tbl, Zodac 7 tbl, Alerid tbl, Analergin tbl. apod. Tato skupina má i významné protizánětlivé účinky.

Antihistaminika s imunomodulačním účinkem Aerius, Xyzal, Cezera, Zenaro, Volnostin, Ewofex mají silný protizánětlivý účinek, a také silný antihistamínový a antialergický účinek.

Antihistaminika jsou k dispozici jednak k perorálnímu systémovému použití ve formě kapek, roztoků či tablet, ale i k lokální aplikaci ve formě očních kapek či nosních sprejů např.-Allergodil, Livostin nebo kožních gelů - Fenistil gel a rol-lon. Lokálně aplikované formy se používají hlavně jako přechodně úlevové nebo jako léky preventivní.Výhodou je jejich rychlý účinek, který se projevuje do několika minut po aplikaci. Celkově podávaná antihistaminika se můžou použít jako úlevové léky nárazově aplikované jen při potížích. Ale výhodnější je kontinuální pravidelné podávání - u sezónních potížích, např. u pylové alergie v průběhu celé pylové sezony, sníží se tím četnost a intenzita alergických projevů. Při léčbě alergické rýmy se často používají kombinované přípravky antihistaminik s degongestivy, např. Disophrol rebetans tb , Vibrocil kapky a gel volně prodejný, Spersalerg kapky, Sanorin analergin kapky oční i nosní, Clarinase repetabs, Nasivin, Olynth gtt, spray. Nově jsou olejové kapky Prevalin, které zabraňují vniku alergenů do nosu.

Kortikosteroidy jsou vázány na recept

Kortikosteroidy, ať už jsou podávány systémově nebo lokálně, jsou vázány na recept. Jsou to tablety Prednison, Hydrocortison, Solu-Medrol inj, Medro tbl.V topických formách se především objevují masti , krémy, oční kapky, roztoky a hlavně inhalační aerosolové či práškové formy k aplikaci do průdušek či do nosu. Pak jsou další lékové formy, které se používají k léčbě dalších příznaků alergických onemocnění, ale jsou vázány jen na recept. Např.inhalační kortikoidy v léčbě průduškového astmatu, např.Ecobec, Pulmicort, Alvesco, kortikosteroidy v léčbě alergické rýmy nosní spreje Beclomet, Nasobec, Tafen, Rhinocort 50mcg je volně prodejný, Nasofan, Nasonex , Avamys spray atd. Podávají se 1x denně.

Další skupiny jsou vázány na recept - antileukotrieny -montelukast Singulair. Kromony: Cromohexal, Cromobene, Allergocrom ve formě očních kapek a nosního spreje.

Úlevová léčba u průduškového astmatu krátkodobě působící beta 2mimetika Ventolin, Ecosal, Buventol, Bricanyl jsou to inhalátory s dávkovacím aerosolem.

Pharm. Dr. Darina Šrolová

Každé úterý v době od 13 do 15:30 hodin funguje konzultační poradenství v lékárně U svaté Terezie, Tyršova 866, Náchod, tel. 491420306, své individuální dotazy týkající se užívání léků a zdravotních potíží můžete zasílat na tento e-mail: lekarna.usvateterezie@lloyds.cz