Trpím na zácpu. Jak se mám léčit? Kristýna

Zácpu lze definovat jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice až nemožnost spontánní defekace. Jedná se do značné míry o subjektivní pojem. V patogenezi se uplatňuje nízký obsah vody ve stolici, méně než 70%, čas průchodu trávicím ústrojím a případně mechanické překážky v terminální části trávicí trubice. Akutní zácpa je definována jako porucha vyprazdňování stolice trvající několik dní poté, co předchozí stolice byly pravidelné. O chronické zácpě hovoříme tehdy, když pacient udává některé z výše uvedených příznaků, které vznikly alespoň před šesti měsíci a trvaly minimálně tři měsíce.

Co vlastně zácpu způsobuje?

Příčiny zácpy mohou být gastrointestinální např. poruchy motility, intraluminální překážky (zánět, nádor), poruchy mechanismu defekace, bolestivé řitní afekce (trombonizovaný zevní hemeroid). Může se jednat i o metabolické vlivy (nedostatek vlákniny v potravě, nedostatečný pitný režim, hypokalémie, endokrinologická onemocnění (hypotyreoza), neurologická onemocnění (parkinsonismus), psychiatrická onemocnění (deprese,psychózy). Zácpu mohou způsobit i některé léky. Terapie zácpy: Je třeba doporučit pravidelnost v jídle a režimu dne. Nutný je dostatečný příjem tekutin nejen pro žízeň, ale též „jako lék“. Toto bývá hlavním problémem hlavně u seniorů. Důležitá je pestrost stravy s hojným obsahem vlákniny. Doporučuje se dostatek pohybu.

U lidí s chronickou zácpou vzniklou na podkladě útlumu defekačního reflexu by se měl pacient pokusit tento reflex obnovit, měli by po probuzení vypít sklenici vlažné vody, provést pravidelné ranní úkony ve stejném pořádku a ranní rituál zakončit snídaní. Po cca 20 minutách se mají pacienti pokusit o defekaci bez ohledu na to, zda se dostavilo spontánní nucení. Postup je třeba opakovat každý den, několik týdnů.

Jaké jsou možnosti léčby?

Medikamenty: laxativa, objemová-vláknina, např.psyllium, Osmotická laktulóza, síran hořečnatý, glycerol, Kontaktní senna, bisacodyl, pikosulfát. Osmotická laxativa zadržují ve střevě,zvětšují objem stolice a upravují její konzistenci.K dispozici v lékárně jsou salinické minerály Šaratice, Zaječická hořká, přípravky s obsahem laktulozy a glycerinové čípky. Kontaktní laxativa s obsahem senny stimulují motilitu tlustého střeva a zároveň vylučování hlenu a elektrolytů, což se projeví zvýšeným vylučováním tekutin. Jsou to porcované a sypané čaje z listů a lusků rostliny Senny. Latky s obsahem bisakodylu a pikosulfátu působí na tlusté střevo stimulací peristaltiky a na tenké a tlusté střevo zvýšením množství vody a elektrolytů. Přípravky jsou volně prodejné např. Guttalax kapky, Laxygal kapky, Fenolax tbl.

Pharm. Dr. Darina Šrolová

Každé úterý od 13 do 15:30 hodin funguje konzultační poradenství v lékárně U sv.Terezie, Tyršova 866, Náchod, tel. 491420306, e-mail: lekarna.usvateterezie@lloyds.cz. (Posílejte dotazy týkající se užívání léků).