„Očkovat můžeme díky vstřícnosti koordinátora očkování v KHK a vedení fakultní nemocnice,“ vysvětluje praktik.

Na otázku, kdy zahájí očkování jeho kolegové v kraji Petr Šubrt reaguje: „Zítra, včera nebo před měsícem? To, že neočkujeme, je projevem absolutní nepružnosti a špatné organizace na straně státu, bohužel na pozadí nedostatku vakcín,“ poukazuje na neschopnost vládního managementu.

Asociace lékařů v minulém týdnu provedla průzkum u praktiků ve všech krajích, zda mají lékaři zájem zapojit se do očkování. Zájem byl až devadesátiprocentní. Ne každý praktik je však ochoten očkovat všemi vakcínami, ty, které mají náročný chladový řetězec někteří lékaři odmítají. Vakcína Astra Zeneca je pro všechny bezproblémová.

Systém je špatně nastavený

Otevření oficiální cesty pro očkování praktiky na covid-19 je stanoveno na 1. března. Lékaři mohou začít své pacienty k očkování registrovat ve svých ordinacích.

Ilustrační foto.
Poptávka po rouškách a respirátorech stoupá i na Jičínsku

„Nechápu, proč se nezačne už v pondělí. Jestliže má náš stát jako prioritu proočkovat lidi co nejdříve, tak má proto udělat maximum. Kdybychom na vládu sami netlačili, tak se nestane vůbec nic,“ říká rozhořčeně MUDr. Šubrt. A vakcína AstraZeneca tady je.

Lékař se znovu zamýšlí nad špatně nastaveným systém, který upřednostňuje k očkování lidi nad 80 let.

Na venkově většina z nich vůbec nevychází z domu. „Proč se neočkují ti, kteří se o seniory starají, zařizují pro ně servis,“ vysílá do éteru otázku.

Ve své praxi nemá příliš takových seniorů, přesto se musím řídit metodikou ministerstva zdravotnictví a očkovat je prioritně. Sestřička je nyní aktivně obvolává a není to prý zas až tak jednoduché. „Já osobně bych očkoval toho, kdo si řekne,“ opírá se lékař o své zkušenosti.

V hradeckém okrese zahájilo očkování na covid-19 v tomto týdnu více než deset praktických lékařů. V ostatních místech kraje je to na domluvě praktiků s očkovacími centry. Lékaři prý ale většinou vyčkávají 1. března.