O měření byl zájem

Od rána do odpoledne se v oční škole vystřídalo několik stovek hostů. „Velký zájem je o měření zraku. Využívají ho nejen rodiče s dětmi, ale přišla i řada dospělých," sdělila vrchní sestra Jana Štěpánová. Na vyšetření se tu tvořily dokonce fronty.

Zájemci si mohli projít všechna místa, kde se se léčí šilhavost a tupozrakost. Pracovnice léčebny všem vysvětlily, jak jednotlivé pomůcky fungují a lidé si je mohli i vyzkoušet.

Mezi hosty se našla řada těch, kteří se tu v minulosti léčili. „Byla jsem tu někdy kolem roku 1985, třeba se tu najdu," podotkla například paní Jitka, která si prohlížela jednu z vystavených kronik.

Akcí vyvrcholila letošní oslava 60. výročí vzniku léčebny. Proto se mezi návštěvníky objevil i hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc a starostka města Edita Vaňková. Také oni si některé z přístrojů vyzkoušeli.

Okna za milion

Nejvyšší představitel kraje i zástupkyně města hovořili také o „dárku", který k narozeninám léčebna dostane. „Chystáme výměnu oken v celé budově," konkretizoval Jaromír Hejzlar, ředitel Sdružení ozdravoven a léčeben, pod něž oční škola spadá. Na akci společně přispějí kraj jako zřizovatel, město jako majitel budovy i samotná škola.

„V současnosti končí výběrové řízení na dodavatele," doplnila starostka Vaňková. K výměně by mělo dojít ještě letos. Zatím není ještě jasné, zda bude kvůli úpravám léčebna uzavřena nebo budou okna vyměněna za provozu.

Hejtman Lubomír Franc připustil, že v příštím roce by mohl kraj uvolnit peníze také na část zateplení budovy.