Lázně Velichovky na Náchodsku omezily kvůli vládnímu nařízení od prvého března pobyty samoplátců. Ostatní pobyty lázeňské léčebně rehabilitační péče, které jsou alespoň částečně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, nadále poskytují.

Nastoupit do lázní mohou klienti pouze s negativním testem na SARS-CoV2, který nesmí být starší více než 72 hodin.

Také v Lázních Bělohradě se musí nyní rozloučit se samoplátci, kterých je tu aktuálně 13 a dobydlují pobyty, zahájené v únoru.

Celková kapacita lázní je téměř 300 lůžek. Březnová obsazenost se pohybuje na padesáti procentech.

„Na obsazenosti se bohužel negativně podepsalo nové protiepidemické nařízení o zákazu přijímání klientů-samoplátců,“ potvrdila obchodní ředitelka Eva Zachovalová.

Samoplátci do lázní nyní nesmí, ale právě blížící se jaro je dlouhodobě oblíbeným časem pro pobyty v lázních a zájem lidí se nyní zvyšoval. „Roste také množství lidí, kteří se aktivně zajímají o možnost léčby po prodělaném onemocnění covid 19,“ říká Eva Zachovalová.

Lázeňské procedury
Balneoterapie. Lázně jsou balzámem na tělo i nervy

Lázně mohou pomoci lidem s přetrvávajícími zdravotními obtížemi jako jsou dušnost, dlouhodobá únava, bolesti svalů a kloubů, kognitivní a psychické poruchy. Zdravotní pojišťovny bohužel hradí postcovidové rehabilitace jen u pacientů s respiračními obtížemi.

„Proto radíme pacientům po koronavirové infekci s bolestmi kloubů, neurologickými a dýchacími obtížemi, aby jim specialista doporučil lázeňskou léčbu s pohybovou nebo neurologickou indikací a náš lékař jim vybere cílenou dechovou rehabilitaci s vyškolenými fyzioterapeuty,“ doporučuje ředitelka.

Na otázku, kolik zdravotnického personálu by mohly lázně případně poskytnout na pomoc zdravotnictví nebo zda zvažují, že převezmou péči o lehčí případy covidových pacientů odpovídá:

„V současné době vláda uvedla, že nebude požadovat, aby se zdravotnický lázeňský personál zapojil do péče v nemocničních zařízeních. Stejně tak není zatím stanoven postup, jak zajistit, aby se lázně začaly hromadně zabývat péčí o covidové pacienty. Pokud se situace změní, budeme intenzivně pracovat na postupech a opatřeních.“

Eva Zachovalová k otázce ještě dodává, že ošetřovatelské lůžko má zcela jiné parametry než lázeňské lůžko hotelového typu. „Pokud bychom byli nuceni vytvořit tyto kapacity, museli bychom si s tímto problémem poradit,“ doplňuje.