„Sníh padal za působení severního větru a ten ukládal sníh na závětrné svahy, kde se na některých místech vytvořily sněhové polštáře, a to zejména na hranách žlabů," uvedl lavinový specialista krkonošské horské služby Pavel Cingr. Právě na těchto místech podle něj vykazují sněhové profily malou stabilitu a mohou se uvolnit laviny středních rozměrů.

Při druhém stupni je lavinové nebezpečí označováno jako mírné. Sněhová pokrývka při něm vykazuje na strmých svazích jen střední stabilitu, lidé by neměli vstupovat na kopce se sklonem nad 40 stupňů. Samovolné uvolnění větších lavin se nepředpokládá, dají se očekávat pouze malé laviny, které se většinou zastaví ještě na svahu. Podmínky pro lyžaře a turisty horská služba při druhém stupni označuje za převážně bezpečné. Letos si tu zatím žádná lavina nevyžádala lidský život.

Byl to poslední pozdrav zimy?
Východní Čechy - Je po kalamitě. Energetici už v úterý pozdě večer zlikvidovali všechny výpadky proudu, které způsobila nečekaná sněhová kalamita nad východní částí Chrudimska. Ve středu už i hlavní tahy byly suché a bez sněhu, nikoliv jako třeba v případě zablokované státovky na Havlíčkův Brod u Nasavrk. Meteorologové ve středu potvrdili, že zdaleka nejvíc sněhu z celého Česka spadlo právě zde, v okolí Hlinska a Skutče, a to přes 30 centimetrů. Ve středu už sníh všude rychle odtával.

Předpověď počasí na čtvrtek 10. března.