Podobná revolta voličů vůči kandidátkám narýsovaným stranickými sekretariáty by nyní mohla nastat i v podzimních krajských volbách.

V parlamentu totiž leží novela volebního zákona, která po vzoru sněmovních voleb snižuje množství preferenčních hlasů nutných k postupu do čela kandidátky z deseti procent preferenčních hlasů na pět procent.

„Bylo by to veskrze pozitivní. Zpřehlední to a sjednotí volební pravidla. Na druhou stranu bych od toho ale neočekával tak výrazný efekt, jaký nastal při parlamentních volbách. Krajských zastupitelů je totiž čtyřikrát více než zde volených poslanců, takže  se preference mezi nimi více rozloží," upozornil politolog Jan Outlý, který přednáší na hradecké univerzitě.

Šéfové partajních sekretariátů připravovanou novelu taktéž vítají. Často ale jen „na oko", zvýraznění vlivu kroužkování jim totiž sebere vliv při sestavování kandidátek. Nedávno se už objevila podezření ze kšeftování s místy na kandidátkách.

Kroužkování kandidátů při minulých krajských volbách v roce 2008 skutečně velký efekt nemělo. V Pardubickém kraji žádný, zdejší zastupitelstvo byl obsazeno přesně podle pořadového čísla kandidátů.

Několik málo změn si voliči vynutili pouze v Královéhradeckém kraji. Za SNK-ED přeskočila z nevolitelného 9. místa do čela kandidátky Václava Domšová, další dva kandidáty voliči prohodili na listině lidovecké Koalice pro Královéhradecký kraj.