Přeletět Sněžku horkovzdušným balónem nebo ve wingsuitu, vyjet na vrchol na invalidním vozíku nebo dokonce sportovním automobilem. Minulý měsíc pak na vrchol vystoupalo pět koní s jezdci.

Nejvyšší česká hora svádí k nejrůznějším výzvám a nejsou to jen nápady lidí moderní doby. Například kousek podobný posledně zmíněnému si vymyslela parta chlapů už před víc jak půl stoletím.

Kterou trasou?

„Kamarádi na koních z Trutnovska si jednoho dne řekli, že by si mohli udělat vyjížďku na koních na Sněžku. Iniciátorem celé akce byl Josef Vlček z Mladých Buků a dva jeho přátelé z okolí. Plán trasy museli dobře zvážit. Rozhodovali se, jestli jít z Pece přes Růžovou horu a nebo přes Obří důl. Po dlouhých úvahách zvolili úplně jinou trasu, z Pomezních bud," připomněl dávno zapomenutý příběh Robert Feješ z Mladých Buků. Jeho s historkou oslovil Petr Jánský, vnuk Josefa Vlčka a na příhodu si vzpomněl právě po zářijové koňské výpravě na Sněžku. Ta ale šla cestou ze Špindlerova Mlýna.

Po pár dnech příprav přišel očekávaný den – 30. září 1959, na který se trojice kamarádů tak těšila. „Vše je připraveno, tak můžem vyrazit," pronesl tehdy Josef Vlček. Brzy ráno se vydali směr Horní Maršov a Dolní Lysečiny, kde byla po zhruba deseti kilometrech první zastávka. Po hodinové pauze čekalo jezdce dalších 8,5 kilometru cesty v sedle a další docela náročné stoupání na Pomezní boudy. Po několika hodinách se konečně dostali na výchozí bod výstupu.

Ovace v cíli

„Tak kamarádi, teď nás čeká poslední pauza na odpočinek a potom asi 4 kilometry k chatě Jelenka a odtud budeme stoupat další 4 kilometry přes Obří hřeben až na Sněžku," informoval Josef Vlček kamarády. Počasí jim přálo a to je v lokalitě jako je Malá Úpa štěstí. Následovala důkladná kontrola koní a opět připraveni nasedli a vyrazili.

„Členitým terénem a prudkým stoupáním, kamenitou cestou mezi klečí v odpoledních hodinách za ovací lidí, trojice jezdců v sedle koní zdolala nejvyšší horu Sněžku. Povinné foto do alba, odpočinek, občerstvení a hurá tou samou trasou domů," dokončil příběh Robert Feješ.