Krkonoše nabízejí netradiční výzvy. A nejen dnes
Krkonoše - Vyjet s koňmi na Sněžku se parta kamarádů rozhodla už před víc než půl stoletím.
Přeletět Sněžku horkovzdušným balónem nebo ve wingsuitu, vyjet na vrchol na invalidním vozíku nebo dokonce sportovním automobilem. Minulý měsíc pak na vrchol vystoupalo pět koní s jezdci.
Nejvyšší česká hora svádí k nejrůznějším výzvám a nejsou to jen nápady lidí moderní doby. Například kousek podobný posledně zmíněnému si vymyslela parta chlapů už před víc jak půl stoletím.
Kterou trasou?
„Kamarádi na koních z Trutnovska si jednoho dne řekli, že by si mohli udělat vyjížďku na koních na Sněžku. Iniciátorem celé akce byl Josef Vlček z Mladých Buků a dva jeho přátelé z okolí. Plán trasy museli dobře zvážit. Rozhodovali se, jestli jít z Pece přes Růžovou horu a nebo přes Obří důl. Po dlouhých úvahách zvolili úplně jinou trasu, z Pomezních bud," připomněl dávno zapomenutý příběh Robert Feješ z Mladých Buků. Jeho s historkou oslovil Petr Jánský, vnuk Josefa Vlčka a na příhodu si vzpomněl právě po zářijové koňské výpravě na Sněžku. Ta ale šla cestou ze Špindlerova Mlýna.
Po pár dnech příprav přišel očekávaný den – 30. září 1959, na který se trojice kamarádů tak těšila. „Vše je připraveno, tak můžem vyrazit," pronesl tehdy Josef Vlček. Brzy ráno se vydali směr Horní Maršov a Dolní Lysečiny, kde byla po zhruba deseti kilometrech první zastávka. Po hodinové pauze čekalo jezdce dalších 8,5 kilometru cesty v sedle a další docela náročné stoupání na Pomezní boudy. Po několika hodinách se konečně dostali na výchozí bod výstupu.
Ovace v cíli
„Tak kamarádi, teď nás čeká poslední pauza na odpočinek a potom asi 4 kilometry k chatě Jelenka a odtud budeme stoupat další 4 kilometry přes Obří hřeben až na Sněžku," informoval Josef Vlček kamarády. Počasí jim přálo a to je v lokalitě jako je Malá Úpa štěstí. Následovala důkladná kontrola koní a opět připraveni nasedli a vyrazili.
„Členitým terénem a prudkým stoupáním, kamenitou cestou mezi klečí v odpoledních hodinách za ovací lidí, trojice jezdců v sedle koní zdolala nejvyšší horu Sněžku. Povinné foto do alba, odpočinek, občerstvení a hurá tou samou trasou domů," dokončil příběh Robert Feješ.