Putovní výstavou byly zahájeny oslavy devadesátého výročí existence pardubického krematoria. Výstava je k vidění na pardubickém zámku, postupně se přesune rovněž do krematoria, na radnici, ale i do dalších měst – Hradce Králové, Chrudimi či Prahy.

„Hlavní část oslav je přichystána na září. Krematorium bylo totiž slavnostně otevřeno 28. září 1923, první kremace se tam konala o den později," vysvětlil předseda představenstva společnosti Služby města Pardubic (SmP) Josef Kubát.

Sádrový model, svícny i urny

A co je na výstavě k výročí krematoria k vidění?
„Máme tu zajímavý sádrový model, který je jinak trvale umístěn v Praze. Snažili jsme se pro výstavu vybrat ty méně morbidní záležitosti, protože víme, že lidé tyto věci vnímají citlivě. Ale některé svícny či urny jsou skutečně uměleckými díly," uvedla ředitelka SmP Lea Tomková. K vidění jsou rovněž první kremační knihy. Výstava by měla představit budovu krematoria jako architektonický skvost.

„S výročím souvisí i publikace, jejíž vydání chystáme na září, tematická edice poštovních známek nebo filmový spot, který neotřelým způsobem připomene význam stavby. Jeho protagonistou bude známý herec, architekt a popularizátor moderní architektury David Vávra," podotkla Lea Tomková.

Ročně pardubické krematorium uskuteční asi 3500 žehů. Zájemci budou moci krematorium letos navštívit mimo jiné při Muzejní noci nebo Dnech evropského dědictví.

Historie budovy
Budova navržená architektem Pavlem Janákem ve stylu rondokubismu se stala třetím krematoriem v tehdejší Československé republice. Na konci šedesátých let ji proslavil snímek Spalovač mrtvol režiséra Juraje Herze a od roku 2010 je pardubické krematorium zapsané na seznamu národních kulturních památek. Od roku 1998 je krematorium v péči Služeb města Pardubic. V roce 2009 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce, která vyšla na 20 milionů korun.
První kremace se v budově konala 29. září 1923 a první zpopelněnou byla Marie Řezáčová z Pardubic.