Krajský slet v Turnově bude další jedinečnou ochutnávkou XVII. všesokolského sletu, který vyvrcholí v Praze začátkem prázdnin. Slet Libereckého kraje nabídne bohatý program od pátku 7. června do neděle 9. června. V hromadných skladbách se představí okolo 1500 cvičenců a poctou bude přelet gripenů.

„Krajský slet Libereckého kraje se uskuteční v krásném prostředí, v srdci Českého ráje. Na diváky se těší 1500 cvičenců a kromě deseti hromadných skladeb se můžou těšit na představení veškeré činnosti, kterou Sokol nabízí,” popsal náčelník TJ Sokol Lomnice nad Popelkou a sokolské župy Krkonošské-Pecháčkovy Petr Sádek.

Nedělní den začne v 11 hodin prezentací sokolské činnosti na náměstí Českého ráje v Turnově. V poledne proběhne pietní akt u sochy dr. Miroslava Tyrše ve Skálově ulici. Sletové odpoledne bude slavnostně zahájeno ve 13 hodin na náměstí Českého ráje zdravicí hostů a pokračovat bude sletovým průvodem Skálovou ulicí na atletický stadion.

Na Městském atletickém stadionu Ludvíka Daňka v Turnově se začne od 14 hodin a před vystoupením cvičenců ze sokolských žup Ještědské, Jizerské a Krkonošské-Pecháčkovy, jejichž celky doplní sokolové z celé republiky, přijde překvapení. Diváci budou ve 14:05 svědky slavnostního přeletu vojenských stíhaček JAS-39 Gripen jako připomínky úzkého sepjetí Sokola a armády. Nad Turnovem by měly se měly objevit v letové hladině 300 metrů směrem od Ještědu k Troskám.

„Sokolové tvořili základ Československých legií, které se zformovaly v Rusku. A bez legií by Tomáš Garrigue Masaryk nemohl prosadit vznik samostatného státu. A protože je slet aktuálně nejvýznamnějším svátkem a aktivitou sokolského hnutí, tak jsme si řekli, že se pokusíme zajistit pro turnovský slet poctu naší armády v podobě slavnostního přeletu nad atletickým stadionem, jako připomenutí a vyzdvižení těch nejužších vazeb mezi sokoly a naší armádou,” připomněl starosta Sokola Turnov Milan Hejduk. Dodal, že myšlence pomohl hejtman Libereckého kraje Martin Půta a vedení Libereckého kraje, protože bylo třeba získat i osobní souhlas ministryně obrany.

Vystoupení hromadných skladeb bude předcházet několik sokolských akcí pro veřejnost. V pátek 7. června se od 18 hodin koná slavnostní mše za zdar krajského sletu v kostele sv. Mikuláše, v sobotu od 19 hodin proběhne koncert kapel Bodlák a Gorale pocta Čechomoru v turnovské sokolovně a následně od 21:30 hodin ohňová show na atletickém stadionu.

Podle starosty České obce sokolské Martina Chlumského jsou regionální slety velmi důležité. Propagují sokolské župy v místě jejich působení a upevňují jejich pozice v rámci kraje. „Sokol se dostane do povědomí veřejnosti a osloví nové zájemce o sportovní a kulturní činnost. Návštěvníci zažijí společně s námi atmosféru, která se opakuje jednou za šest let,“ sdělil Chlumský.

Sletový týden v Praze
Regionální slety jsou nedílnou a důležitou součástí XVII. všesokolského sletu. Vrcholem bude sletový týden v Praze od 30. června do 5. července 2024, na který z celého Česka přijede až 20 tisíc účastníků.

Sletový týden zahájí velkolepý průvod historickým centrem, divadelní představení na prknech Národního divadla pod režisérskou taktovkou Bohumila Gondíka a mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Ochutnávku toho nejlepšího ze sokolského výkonnostního sportu a ukázku tradičních a netradičních sportů přinese Sokol Gala v O2 areně. Součástí sletového týdne je také doprovodný kulturní program zahrnující divadelní a pěvecká vystoupení, výstavy nebo pódiová vystoupení v srdci Prahy, představující jak různorodý a bohatý Sokol je.

O XVII. všesokolský slet je mimořádný zájem. Na hromadné skladby ve Fortuna Aréně v pražském Edenu zbývá posledních 25 % vstupenek, které jsou pro zájemce k dispozici prostřednictvím portálu Ticketportal.

Termíny a místa jednotlivých sletů najdete online zde:
Krajské slety: https://slet2024.cz/program/krajske-slety
Oblastní slety: https://slet2024.cz/program/oblastni-slety 
Župní slety: https://slet2024.cz/program/zupni-slety

O Zuzce, Viky a zázračném lehátku aneb příběh z oddělení následné rehabilitační péče. | Video: Nemocnice MMN, a. s.