Ani letošní rok se neobešel bez konání krajského přeboru psovodů se služebními psy Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Akce, kterou zorganizovalo oddělení služební kynologie našeho krajského ředitelství ve spolupráci se Školním policejním střediskem Hradec Králové a Sportovním klubem policie – potápěči Hradec Králové, se uskutečnila tento týden na již tradičním místě v obci Tužín. Pozvání přijali kynologové krajských ředitelství policie Královéhradeckého, Libereckého kraje, Celní správy Královéhradeckého kraje, Vězeňské služby Valdice a Městské policie Jaroměř.

Účelem samotného přeboru je výkonnostní srovnání znalostí, schopností, dovedností a návyků soutěžících se služebními psy k výkonu speciálních a základních policejně kynologických činností v jednotlivých oblastech výcviku. Rovněž tak i taktické připravenosti psovodů k použití služebních psů jako pátracího prostředku při vyhledání omamných a psychotropních látek. Psovodi tak se svými čtyřnohými svěřenci soutěžili v prohlídce objektu, propátrávání volné plochy, kontrola nákladních automobilů, kontrola osobních automobilů, prohlídka oděvních svršků a prohlídka zavazadel.
Nad plněním úkolů jednotlivých disciplín bděl tým zkušených rozhodčích.

V rámci přeboru psovodů proběhla ve středu 17. května na střelnici Zebín soutěž pro psovody a jejich psy určené pro základní kynologické činnosti, která spočívala v souhře psovoda a jeho psa na překážkové dráze, která obsahovala mimo jiné reakci na cizí osoby, vstup a průzkum objektu, překážku praktického charakteru, reakce na rázový zvuk, překonání překážky s nízkým profilem, dlouhodobé odložení psa, přivolání psa, přerušení činnosti, společnou chůzi, střelbu psovoda na terč, taktiku psovoda prohlídku osoby a doprovod osoby. Tato překážková dráha byla rovněž velice zajímavá pro přihlížející diváky.

Po posledních disciplínách a sečtení posledních získaných bodů proběhlo včera odpoledne v krásném prostředí a příjemné atmosféře v obci Tužín slavnostní vyhlášení výsledků přeboru. Zúčastnil se ho celý výše jmenovaný organizační štáb spolu s dalšími čestnými hosty. Přítomní byly rovněž i zástupci jednotlivých sponzorů.

Výsledky VIII. Ročníku Krajského přeboru, kdy mezi sebou soutěžili psovodi se služebními psy určené k výkonu speciálních policejně kynologických činností

1. prap. Alena Dragounová, pes Zara, vězeňská služba
2. mjr. Aleš Jehlička, pes Ejax, OSK SSKČ LB
3. pprap. Jiří Bartl, pes Bonny, celní správa
4. prap. Martin Vejběra, pes Afix, OSK SSKČ LB
5. prap. Michal Šindelář, pes Feebee, OSK SSKČ HK
6. pprap. Rudolf Zahradník, pes Arnošt, celní správa – odstoupil

Výsledky VIII. Ročníku Krajského přeboru, kdy mezi sebou soutěžili psovodi se služebními psy určené k výkonu základních policejně kynologických činností

1. prap. Michal Záruba, pes Rusty, SZKČ TU
2. pprap. Jan Hrábek, pes Neon, SZKČ NA
3. pprap. Pavel Broulík, pes Bongo, SZKČ RK
4. sstr. Jan Ságner, pes Beefeter, MP Jaroměř spolu s pprap. Jiří Stránský, pes Basil, SZKČ HK
6. pprap. Ladislav Trejbal, pes Xirus, SZKČ JC – diskvalifikace

Aleš Brendl