„Všechny přístroje by se do nemocnic měly dostat nejpozději během podzimu," řekla mluvčí kraje Martina Götzová. Podle mluvčí v současné době finišují veřejné zakázky.
Nové přístroje a vybavení jsou financovány z evropských peněz. „Za 70 milionů korun se nakoupí například nové ultrazvuky, rentgenové přístroje, EKG a defibrilátory, sterilizátory, specializovaná lůžka a další přístrojové vybavení," popsala krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.
Vysoký vnitřní dluh
Nejvyšší částka jde do rychnovské nemocnice. Za 20 milionů sem bude nakoupeno téměř 40 přístrojů a 12 specializovaných polohovacích lůžek pro JIP i ARO. Předseda představenstva náchodské nemocnice, pod níž rychnovské zařízení spadá, Zbyněk Chotěborský Deníku řekl, že nové vybavení rychnovské nemocnici významně pomůže, ale všechny její potřeby nevyřeší.
„Vnitřní dluh přístrojového vybavení náchodské, rychnovské a broumovské nemocnice činí 200 milionů korun," upozornil. Podle něj naštěstí nejde o urgentní záležitosti. Také další potřebné přístroje by vedení nemocnic chtělo pořídit za evropské peníze.
Jičínská nemocnice nakoupí za 17 milionů korun osm přístrojů, například i terapeutický rentgen pro ozařovny za více než šest milionů korun. Náchodská i trutnovská nemocnice pořídí vybavení v hodnotě asi 11 milionů korun.
Oblastní nemocnice Trutnov nakoupí kromě přístrojů také padesátku polohovacích lůžek pro oddělení neurologie, onkologie a interní oddělení. Nejvýznamnější položkou nemocnice v Náchodě je komplexní monitorovací systém za pět milionů korun, který bude hlídat pacienty na interním oddělení.
Přístroje stárnou
Nové přístroje jdou i do menších zdravotnických zařízení. Královédvorská nemocnice investuje celkem 8,5 milionu korun, novobydžovská 1,8 milionu korun a jaroměřská léčebna dlouhodobě nemocných pořídí dvacet nových polohovacích lůžek asi za 600 tisíc korun.
„Nové přístroje nahradí zařízení s ukončenou životností," řekl Deníku předseda představenstva královédvorské nemocnice Miroslav Vávra. Nemocnice tak získá mimo jiné laserový přístroj na rozbíjení ledvinových kamenů.
„Zdravotnické přístroje poměrně rychle zastarávají. Jejich životnost je dvacet let a méně. Naše přístroje jsou bohužel staršího data," podotkl Miroslav Vávra.