Hodně peněz a emocí stálo nové sídlo kraje vybudované z chátrajícího pivovaru v centru Hradce Králové. Pro nákladnou výstavbu nového sídla hlasovali zastupitelé ODS, US-DEU a KSČM. Proti byli zastupitelé KDU-ČSL a ČSSD, podle nichž toto rozhodnutí bylo největší chybou vedení kraje.

Problémy i titul

Stavba trvala od dubna 2005 do října 2007. Kraj  centrum pořídil na dvacetiletý leasing, do roku 2017, kdy se má stát jeho majetkem, by měl zaplatit téměř 1,9 miliardy korun.

Největší investiční projekt kraje – a zřejmě nejdražší sídlo úředníků v celém Česku – se navíc po dokončení potýkal s nedostatky. Do objektu zatékalo, takže už dva roky po nastěhování úředníků začaly opravy izolací a rok nato muselo projít nádvoří generální opravou. Na druhé straně ovšem přestavba získala respekt odborníků – v roce 2008 se Regiocentrum stalo Stavbou  roku ČR.

Zásah krize

Do rozvoje kraje krátce nato zasáhla ekonomická krize. Královéhradecký kraj přišel v tomto období na daňových příjmech o téměř jednu miliardu korun za tři roky. V letech 2008 až 2012 tak investiční rozvoj  držely hlavně dotace z Evropské unie. Investice kraj také podpořil čerpáním úvěrů v celkové hodnotě 1,4 miliardy korun, o nichž rozhodlo už předchozí zastupitelstvo v čele s ODS.

Solnice - Kvasiny

Kraj v posledních letech usiluje o další rozvoj průmyslové zóny Solnice – Kvasiny na Rychnovsku, kde Škoda Auto plánuje zvyšování výroby.

Právě díky této automobilce je Rychnovsko oblastí s velmi nízkou nezaměstnaností. V rozšířené zóně by měly působit hlavně podniky navázané na Škodu Auto .

Začnou na jaře

Další obrovská investice kraje, kterou je modernizace  a dostavba náchodské nemocnice s odhadovanou cenu 1,19 miliardy korun bez DPH, se však zatím stále posouvá. Měla začít v roce 2012 a skončit v polovině letošního roku.

Kraj v minulých dnech již po osmé posunul termín pro odevzdání obálek, tentokrát na 22. prosince. Termín se posunuje kvůli tomu, že uchazeči stále posílají žádosti o vysvětlení k projektové dokumentaci. I přesto kraj plánuje zahájení stavby na jaro příštího roku.

Obnova Kuksu

Zato se podařila rekonstrukce kukského barokního hospitalu, která začala v roce 2013 a  skončila letos na jaře. Za téměř  440 milionů korun byly obnoveny exteriéry i interiéry, nádvoří bývalého hospitalu znovu dostalo podobu z počátku 18. století a původní bylinková zahrada se znovu zazelenala. V bývalém hospodářském křídle navíc vzniklo multifunkční výchovně vzdělávací centrum.

Oprava památky se vyplatila – od jara do října hospital navštívilo rekordních 135 tisíc lidí.

Kraj také vynakládá velké částky na opravy silnic  druhé a třetí třídy, aby zastavil jejich chátrání. Investoval  do oprav nemocnic v Náchodě, Jičíně a Trutnově či do výstavby ústavů sociální péče ve Skřivanech a Opočně.

V posledních letech se také významně zlepšila ekonomická  situace krajských nemocnic.