Oproti loňskému roku je v plánu hned několik změn. První žadatelé o dotaci na nový kotel se budou moci na krajský úřad přihlásit na přelomu roku, jakmile kraj vypíše výzvy.

„V porovnání s loňským rokem budeme hospodařit s několikanásobně vyšší částkou. V kraji bude na výměnu kotlů v novém programovém období do roku 2020 k dispozici celkem až 600 milionů korun z evropských zdrojů, které se budou rozdělovat ve třech dvouletých etapách. V první budeme rozdělovat 200 milionů korun," uvedl náměstek hejtmana a radní pro oblast dotací Otakar Ruml.

Vyhlášení výzvy bude záviset na tom, kdy kraj získá prostředky od Ministerstva životního prostředí, předpokládaný termín je ale na přelomu roku.

Dotace bude lidem poskytnuta na výměnu nevyhovujícího kotle na tuhá paliva za kotel na pevná paliva, tepelné čerpadlo, nebo za plynový kondenzační kotel. Celková částka jednotlivých projektů na výměnu nesmí přesáhnout 150 tisíc korun. Výše dotace pak závisí na typu nového zařízení:

• 70 % v případě pořízení kotle spalujícího pouze uhlí

• 75 % v případě plynového kondenzačního kotle a kombinovaného kotle (uhlí + biomasa)

• 80 % v případě tepelného čerpadla, příp. kotle pouze na biomasu

Podpora může být navýšena o 5 % v případě, že je výměna kotle realizována v obci, která byla střednědobou strategií ochrany ovzduší označena jako prioritní území. V Královéhradeckém kraji se tato možnost týká těchto obcí:

Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Hradec Králové, Chlumec nad Cidlinou, Nové Město (HK), Jaroměř, Jičín, Valdice, Železnice, Podhradí (JC), Česká Skalice, Náchod, Nová Paka, Nové Město nad Metují, Nový Bydžov.

V minulém roce museli žadatelé nejdříve zakoupit nový kotel a ten starý nechat ekologicky zlikvidovat.

Až pak mohli po splnění dalších podmínek žádat o dotaci. Teď by to mělo být naopak.

„Za hlavní výhodu nových podmínek považuji fakt, že žadatelé nebudou nuceni brát si na nový kotel například vysoké půjčky. Budou nám muset prokázat, že uhradili svou spoluúčast a zbytek by měl zaplatit kraj přímo dodavateli," popisuje náměstek Ruml.

Aby byla dotace přidělena, musí spadat budova z hlediska energetické náročnosti do třídy C úsporná.

Pokud objekty tuto podmínku nesplní, musí být spolu s výměnou zdroje vytápění provedena tzv. „mikro" energetická opatření (zateplení střechy nebo půdy, zateplení podlahy, dílčí výměna oken apod.).

Náklady na ně mohou dosahovat maximálně 20 tisíc korun a jsou zahrnuty do celkové částky 150 tisíc korun. V případě rozsáhlejších opatření provede žadatel snížení energetické náročnosti budovy prostřednictvím ostatních dotačních zdrojů (např. Nová zelená úsporám