Královéhradecký kraj chce na podzim vyhlásit tendr na autobusové dopravce od roku 2017. Hodnota desetileté zakázky se pohybuje mezi pěti až šesti miliardami korun. Novinářům to po pondělním jednání krajských radních, které se konalo v královédvorské zoologické zahradě, řekl radní Karel Janeček (ČSSD).

Autobusy nesmí být starší deseti let

V Královéhradeckém kraji funguje 14 dopravců, kteří mají smlouvu do konce roku 2016. Veřejnou zakázku kraj vypíše v osmi oblastech.

„Předpokládáme, že počet dopravců v kraji bude nižší než v současnosti, i když musím říci, že z těch 14 dopravců jich je několik velmi nevýznamných, kteří zajišťují pouze část dopravy," řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Podle něj by se měla zvýšit kvalita autobusové dopravy, protože v podmínkách bude požadavek na průměrné stáří autobusů pět let a na silnicích by se nemělo objevit vozidlo starší deseti let.

Podle hejtmana nyní jezdí po krajských silnicích až 17 let staré autobusy, jejich průměrné stáří se pohybuje mezi osmi až devíti lety.

Hejtmanství také tvrdí, že by rozsah dopravy měl být stejný jako v současnosti. „Případné změny budou jenom kosmetické a nebudou zásadní," řekl Franc.

Královéhradecký kraj před několika lety rozsah veřejné autobusové a železniční dopravy redukoval, například v roce 2014 zaplatil dopravcům zhruba 300 milionů korun, provoz železničních dopravců podpořil 370 miliony korun.