Hradecká městská policie se jako jedna z prvních v Česku připojila do Centrálního registru jízdních kol. Současné databáze, které vznikly zhruba před deseti lety, jsou pouze lokální a tedy neužitečné – ukradená kola totiž nejčastěji končí v jiných krajích nebo v cizině.

Nový registr, který v Hradci začne fungovat nejspíš už do konce tohoto týdne, by měl práci strážníků výrazně zjednodušit. Ztracené bicykly, které do něj budou zapsané, půjde totiž jednoduše identifikovat podle originálního výrobního čísla rámu. Ostatně stejně jako je tomu u aut.

„Nebojím se, že by šlo o stejný průšvih jako ten s registrem vozidel. Tento systém pracuje na jiné bázi a je podstatně jednodušší," míní ředitel královéhradecké městské policie Miroslav Hloušek.

Hradecká policie si od spolupráce s Centrálním registrem slibuje i snížení počtu krádeží bicyklů, které jsou ve městě poměrně časté. „Od začátku roku do konce listopadu evidujeme 141 krádeží jízdních kol. Skutečná čísla jsou však mnohem vyšší. Řada lidí totiž nenahlásí, že o kolo přišla," vysvětluje Miroslav Hloušek.

Lze vložit i fotky

Zápis do systému znemožní, nebo alespoň výrazně ztíží přeprodej kradeného kola dalším osobám. Bude také mnohem jednodušší ztracený dopravní prostředek vyhledat.

Kromě identifikačního čísla umožní systém i vkládání fotografií jízdních kol, čímž se proces hledání uloupeného bicyklu strážníkům městské policie rovněž urychlí.

Evidenci lze provést třemi způsoby. „Nové kolo zaregistrujete u přihlášených prodejců nebo prostřednictvím internetu na stránkách cerek.cz. Evidenci teď navíc nabídne i městská policie," upřesňuje nové možnosti majitelům kol  Miroslav Hloušek.

Sympatická je na celém projektu i jeho nízká cena. Pět let v evidenci by mělo vlastníka bicyklu vyjít na pouhých padesát korun, policii na dva tisíce ročně. 

Veronika Skřivanová