Boj na všech frontách dovolen

Řeč je o třetím ročníku Chlumeckého kotlíku – tedy guláše uvařeném opravdu v kotlíku nad otevřeným ohněm.

Chystá se sice „teprve" třetí ročník, ale boj někteří ze soutěžících svádějí již nyní. Připravují se nejrůznější kostýmy, pětičlenné týmy vymýšlejí recepty a které koření  do gulášů přidají, aby odbornou porotu překvapily a diváky zaskočily. Dokonce se tajně na zahradách vaří, aby si guláš předem soutěžící vyzkoušeli.

Fantazii se meze nekladou. Tomu odpovídají samotné názvy týmů, gulášů i přidávaných ingrediencí. Letos tak Piráti z Konírny připraví Kapitánský guláš, Konšelé Chlumec tradiční Konšelský guláš a Strašovští paličáci se chystají uvařit myslivecký guláš.

Přijde opět jedenadvacet týmů?

Posledním červencem se uzavře startovní listina a samotné gulášové klání v kotlících vypukne na chlumeckém koupališti v sobotu 7. září.

„Zatím je devět přihlášených týmů. Ale jak to znám, řada z nich se bude hlásit na poslední chvíli. Limit je jedenadvacet týmů. Máme radost, že se kotlík dostal do povědomí nejen Chlumečáků. Hlásí se například  soutěžící z Městce Králové nebo Strašova," říká Ivana Fölklová z chlumecké radnice, která týmy zapisuje.

Maso končí také ve vojenské kuchyni

„Každoročně chceme program zpestřit a oživit. Loni například byla navíc soutěž o nejdelší vařečku nebo nejrychleji nakrájenou cibuli. Na závěr byl ohňostroj. S podobnými soutěžemi počítáme i letos a opět bude i ohňostroj,  vystoupí tu i hradecká Lokálka," vysvětluje  Josef Komárek, předseda občanského sdružení Město v zahradách.

Právě sdružení  s radnicí akci plnou recesí a zábavy připravuje. Stačí se jen podívat na vážení masa. Platí pravidlo, že každý tým může vařit  guláš jen ze čtyř kilogramů masa. „Ne, kdepak, váha je přesná. Máte maso navíc, odebírám," nekompromisně rozhodne organizátor u váhy. To pak končí ve velkém kotli polní kuchyně, kde se sice připravuje bramborový guláš s buřty, ale maso klidně snese. „Máme tak návštěvníkům co nabídnout, když soutěž ještě není uzavřena," dodává Josef Komárek.

Každý guláš jiné chuti a břitvy

„Přímo gulášová smršť. První ochutnávku jsme proložili malým půl krajíčkem chleba, další už stékaly do traktu bez přílohy. Nedalo se přestat, neboť drtivá většina „exponátů" byla lepší než výborná. Každý guláš měl své specifikum. Například dva byly zvěřinové a každý jiné chuti a „břitvy." No, co vám budu povídat. Kdo neochutnal, neuvěří," chválil jeden  z návštěvníků loňského kotlíku.