Vyhlášení druhé výzvy se plánuje na červenec, suma by měla opět činit kolem sto milionů korun.

Dotace zájemcům poskytne i Pardubický kraj. Lidé se o ně mohou hlásit od středečního rána.

Žádost podala tisícovka lidí

Sběr žádostí v první výzvě začal o půlnoci 11. ledna 2016 a systém se uzavřel včera v deset  hodin dopoledne.

Kraj za tu dobu přijal žádosti od více než tisícovky lidí. Žadatelé mohou poslední žádosti ještě upravovat, proto bude přesné číslo známo až ve čtvrtek.

Podle mluvčí celková částka, která by na všechny žádosti připadla, přesáhla původně plánovanou stomilionovou výši přibližně o 20 milionů korun.

„Je totiž pravděpodobné, že ne všem žadatelům bude vyhověno. Abychom doopravdy vyčerpali celých 100 milionů korun, strop jsme mírně posunuli," vysvětlil náměstek hejtmana zodpovědný za evropské granty a dotace Otakar Ruml.

Lidé mohli o dotace žádat  elektronickou cestou, aby se vyhnuli nepříjemnému čekání  ve frontách. Kvůli velkému zájmu byl server zpočátku  přetížen, ale po technickém opatření se situace zlepšila. Kraj navíc vyčlenil speciální místnosti a úředníky pro lidi, kteří nebyli schopni poslat elektronickou žádost sami.

Smlouvy se budou uzavírat v dubnu

Úředníci nyní budou přijaté žádosti kontrolovat a hodnotit. Přibližně do konce dubna se budou uzavírat smlouvy s jednotlivými žadateli. Po podpisu smlouvy může být zahájeno proplácení výdajů.

„Pokud by tento trend pokračoval a rozdáme v těchto dvou letech celých 200 milionů korun, nejenže dostojíme svým závazkům vůči Evropské unii, kdy musíme vyměnit určitý počet kotlů. Zároveň si tak zajistíme i další přísun dotací na roky příští. Pak se lidé opravdu nemusí bát, že by se na ně s dotací nedostalo," uvedl Otakar Ruml.

Ministerstvo životního prostředí chce do roku 2020 vyměnit 80 tisíc starých kotlů. Podle ministra Richarda Brabce je v Česku stále 360 tisíc až 420 tisíc nejzastaralejších spalovacích zařízení, která nesplňují emisní parametry. Budou muset být vyřazena do roku 2022.

Na co mají nárok
- Výše dotace je odstupňována podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu a na tepelné čerpadlo je nejvyšší.
- Na výměnu kotle a nová úsporná opatření tak budou moci lidé získat až 85procentní dotaci z maximální částky 150 tisíc korun, tedy až 127 500 korun.
- Záleží také na tom, zda se dům nachází ve znečištěné oblasti, protože pak má žadatel pětiprocentní výhodu.
- Celkem by se v regionu mohlo na výměnu kotlů postupně rozdělit přibližně 600 milionů korun z dotačních peněz Evropské unie.