ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Dostala jsem se do kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem. Na základě testu jsem se dnes dozvěděla, že jsem pozitivní i já a tudíž se na naší farmu ode dneška vztahuje karanténa,“ uvádí Lucie Bošinová z Ekofarmy Bošina ve Vernéřovicích na Broumovsku, a přiznává, že měla zpočátku velký strach přiznat se veřejně, ale cítila velkou zodpovědnost vůči zákazníkům, kteří chodí na farmu kupovat maso.

Přiznání farmářky zákazníci ocenili

„Nesmírně mě překvapilo, že se zvedla obrovská vlna podpory, přejí nám brzké uzdravení, a těší se, až zase si budou moci kupovat naše produkty. Z toho jsem měla strach, že přijdeme o zákazníky,“ říká farmářka, která jako prvního o stavu věcí informovala místního starostu, který okamžitě nabídl pomoc. Jelikož se u ní neprojevily klasické příznaky, jako je teplota, kašel, dýchavičnost, byla pozitivním výsledkem testu překvapená. „Moc mě mrzí, že k tomu došlo, ale taková je prostě situace a pravděpodobně se tomu většina z nás nevyhne,“ je si vědoma, že s vyšším počtem testovaných bude obrovsky stoupat i počet odhalených pozitivních.

Tento otevřený přístup ocenily v komentářích desítky lidí. „Tohle je správný příklad komunikace inteligentního člověka. Jde nám všem o jedinou věc. Ochránit vnímavé jedince,“ reaguje na informaci Lenka Rýdlová. Ta sama je rovněž v karanténě, protože coby zdravotnice byla minulý týden v přímém kontaktu s pozitivně testovanými pacienty. „Příznaky žádné nemám, ale otestovat jsem se dala kvůli pacientům. Výsledek je negativní, ale to neznamená, že tento vir nemůžu chytnout. „Nákaza je všude a pokud někdo říká, že u nich ještě ne, tak věřte, že tam taky, ale nikdo se nedal testovat,“ říká, že tak to prostě při epidemii chodí a s tím nikdo nic neudělá.

Někde informují i přímo starostové

O jednom pozitivním případu na náchodské radnici informoval o víkendu i starosta Jan Birke. „Situace se v posledních dnech a týdnech mění velmi dynamicky. Pomalu si na to zvykáme všichni. Stejně tak i na fakt, že naši přátelé, sousedé, kolegové, známí, jsou nemocní nebo v karanténě. Taková situace se nevyhnula tentokrát ani Městskému úřadu v Náchodě,“ informoval veřejnost náchodský starosta Jan Birke, že jeden ze zaměstnanců náchodského úřadu byl testován s pozitivním výsledkem. „V důsledku této informace jsem celou věc o víkendu řešil velmi intenzivně s Krajskou hygienickou stanicí, tak aby to chod úřadu nijak neovlivnilo,“ uvedl Jan Birke, aby předešel dezinformacím a spekulacím.

Informovat veřejnost se nevyhýbá ani privátní zdravotnické zařízení Edumed, které poskytuje zdravotní služby v primární péči i ve specializovaných oborech. „V přímém kontaktu s pozitivně testovanými byli i dva naši zaměstnanci. U obou proběhlo testování s negativním výsledkem, přesto zůstávají v karanténě, abychom minimalizovali riziko pro naše pacienty,“ říká lékař Jiří Veselý, a dodává, že i během víkendu bylo pro občany Broumovska zajištěno testování v Hradci Králové a v Trutnově.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník

Jiří Řezník