Hokejový klub z Hradce v září rozjel bruslařskou základnu, o kterou byl obrovský zájem. Pro děti, které se chtějí dál věnovat hokeji, přichází druhý stupínek – Královští lvi otevírají hokejovou přípravku. „Na dětech je vidět, že je to strašně baví. Potom to baví i jejich rodiče," říká Petr Koreček, jeden z trenérů základny.

Děti z bruslařské základny Královských lvů Hradec Králové se svými trenéry.

Co se pro nejmenší bruslaře a jejich rodiče chystá?
Spouštíme nábor začínajících hokejistů. Kdo se přihlásí do našeho klubu, tomu v neděli začíná klasický hokejový trénink přípravky. Kluci dostanou dresy, část výstroje a už nepůjde o jakousi dobrovolnou činnost, bude to zaměřené na hokejové činnosti. Zaměříme se na kluky a holky, kteří se přihlásili a chtějí pokračovat. Doteď probíhá kurz bruslení s tím, že není podmínkou, aby dítě pokračovalo v hokeji. Teď už se ale děti rozdělují na ty, které chtějí pokračovat, a na ty, které se chtěly jen naučit bruslit.

Máte už představu, kolik dětí ze základny bude mít zájem?
Zatím jsme to nezjišťovali. Je pravda, že v dnešní době jsou rodiče opatrní. Spousta z nich si myslí, že hokej stojí hodně peněz, ale podle mě jde spíš o to, že musí chtít. Rodiče to určitě stojí čas. Když vidím, že to kluky baví, tak je radost s nimi pracovat. Pak to chytne i rodiče. Je to určitě na úkor jejich času, rodiče musí vědět, co od svých dětí chtějí. Každopádně můj názor je takový, že kluk by měl dělat kolektivní sport.

Je polovina února a hokejová sezona v Hradci pomalu vrcholí. Dokdy budou tréninky přípravky probíhat?
Dokud bude na stadionu led. Duben bude tradičně volný, aby si děti odpočinuly, ale už od května se rozběhne letní příprava. Zní to, že půjde o nějaký dril, ale vůbec to tak není. Příprava bude probíhat dvakrát týdně formou hry a soutěží, aby děti byly spolu v kolektivu. Pomalu se budou učit pohybovým dovednostem. Rozhodně se nemusejí bát.

Jak dosud probíhaly tréninky základny?
Do základny letos přišlo hodně dětí, až jsme z toho měli zamotanou hlavu, protože kluziště nenafouknete. Takže nedělní tréninky jsme rozdělili na dvě poloviny. Letos se mi děti zdají hrozně šikovné, opravdu se učí rychle. Do konce prosince jsme se učili bruslit, nabrat jistotu. Před koncem roku si už děti poprvé zahrály hokej. Když umíte bruslit, držíte hokejku a dáte gól, tak vás to chytne. Na dětech je vidět, že je to baví. Na konci tréninku si zahrají na dvě branky, což je pro ně odměna.

Ze základny už několik kluků dostalo prostor v týmu první a druhé třídy.
Ano, Patrik Stehno si pár hráčů vytáhl už po měsíci. Tím v základně skončili a mají už své tréninky. Už o nich nemám přehled. Jakmile jsme měli někoho šikovného, Patrik si ho vytáhl.

Mezi dětmi se pohybujete, takže víte, do jaké míry je to k hokeji táhne. Dá se říct, že některé vzhlížejí přímo k hradeckému hokeji?
Takhle bych to neřekl, na to jsou děti v základně ještě malé. Je jich tam pár, které něco málo vědí a chodí na hokej. Ale musím říct, že aby dítě v tomhle věku žilo jen hokejem, to je s prominutím blbost. Děti by si měly zkusit jeden individuální sport, jeden kolektivní, naučit se cizí řeč a hrát na jeden hudební nástroj. Z toho bych pak nějak vycházel. Dítě si směr určí. Jsou rodiče, kteří říkají „Budeš hrát hokej, budeš to mydlit, koupíme ti všechno nejlepší."

Rodiče by tedy měli dát svému dítěti na výběr.
Přesně tak. Děti se nenarodí s tím, aby měly na všechno nadání. Nejdůležitější je, aby něco dělaly, aby neskončily u počítače a nudily se. Já jsem vyrůstal v úplně jiném státě. Když nám zakázali jít ven na dvůr za kamarády, byl to největší trest. A dneska? Za trest vás vyženou ven. Doba je jiná, nebo spíš lidi jsou jiní. Co se týká hokeje, tak se v klubu podmínky neskutečně zlepšily. Ať už jde o výzbroj, placené autobusy, placený led. Všechno platí klub, město, ale lidé si toho stejně neváží. Za základnu se platí dvě stě devadesát korun na měsíc. To je podle mě směšná částka. Rodiče říkají, že je hokej hrozně drahý, ale to jsou jen výmluvy těch, kteří nechtějí, aby dítě tento sport dělalo.

Martin Voltr