Chlumec se dočkal. Po více než 50 letech má nové náměstí. Nyní byla dokončena první ze tří etap, ve kterých oprava probíhá. Obsáhla položení nových dlážděných chodníků, umístění laviček, výsadbu stromů a mnoho dalšího.

První etapu provázely pouze drobné problémy, a tak se stihla v termínu. Stála 4,5 milionů korun a nejvíce by ji obyvatelé a návštěvníci města měli docenit na jaře, kdy Klicperovo náměstí oživí květiny a ve dvou nerezových korytech proudící voda z řek Bystřice a Cidliny.

„Smyslem je oživit centrální střed města, vždyť tam cca 50 let rostla jenom tráva s maceškami v betonovém kruhu, kam za tu dobu vstoupila pouze noha městského zahradníka. Čtrnáct stromů bude mít dospělou výšku pouze do tří až čtyř metrů, tráva i květinové záhony budou mít automatickou závlahu," popsal úpravy starosta města Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

Další část oprav začne na jaře příštího roku. Bude se týkat prostranství kolem kostela sv. Voršily, jehož rekonstrukce by měla být do budoucna také provedena. Renesanční chrám má dřevěnou věž, která je napadena dřevokazem a omítka značně opadává.

Kostel je majetkem církve a jeho úpravy přijdou dle odhadů na desítky milionů. Poslední etapa změn pak zahrne vybudování podélného parkovacího pruhu a výsadbu stromů na severní straně náměstí.

Ve městě se toho momentálně opravuje více. Mosty přes řeku Cidlinu a Bystřici přijdou Ředitelství silnic a dálnic na 31 milionů korun a budou zprůjezdněny na Vánoce letošního roku. Řidiči tak musí snášet sedm měsíců trvající objížďku. „Město dále plánuje opravu tří mostů v místní části Lučice směrem na Olešnici. Nyní budeme zadávat projektovou dokumentaci," dodal Miroslav Uchytil.   (lk)

Klicperovo náměstí v Chlumci nad Cidlinou po rekonstrukci.Zdroj: archiv MěÚ