Stříkačka Magirus je funkční dodnes

Krom používané stříkačky a dopravního automobilu Avia parkuje v garáži automobilová stříkačka Magirus z roku 1940. „Údajně mu došla nafta, Němci ho zanechali na silnici a naši dědové ho dotáhli do Klášterce a zarovnali ve stodole slámou," popisuje historii starosta sboru Tomáš Brůna s tím, že následná jednání s Fondem národní obnovy dopadla dobře. „Za cenu 170 tisíc korun zůstal v Klášterci," doplňuje starosta. Veterán je dodnes funkční a slouží k historickým ukázkám v blízkém i vzdáleném okolí.
Sbor je zařazen do kategorie JPO III. „Výjezdová jednotka má třiadvacet členů a v roce 2015 jsme vyjížděli k devíti zásahům v Klášterci a okolí," uvádí Tomáš Brůna. Kromě pomoci při živelních pohromách se klášterečtí hasiči i hasičky pravidelně účastní různých soutěží v okolí. „Pravidelně se účastníme noční soutěž v Dolínku, což jsou pro nás nejvzdálenější závody," dodává Tomáš Brůna.

Tábor pro děti se každý rok stěhuje

Na svou soutěž v netradičním požárním útoku Klášterečtí zvou na konci srpna. V čem je netradiční? „Celé družstvo sedí u stolu jako v restauraci nebo u někoho doma na párty. Po startu doběhnou k vozíku, kde si vezmou potřebné nářadí, prolezou oknem, utvoří tři proudy a sestříknou tři terče. Pak musí všechno smotat, prolézt oknem, dopravit vše zpět do vozíku a sednout ke stolu," vyjmenovává podmínky oblíbené soutěže starosta.

Ve svých řadách mají Klášterečtí i zdatné ženy. Petra Luxová soutěží v disciplínách TFA, tedy Nejtvrdší hasička přežívá. V soutěži musí zvládnout různá úskalí, například přenos osmdesátikilové figuríny, přelezení bariéry, roztahování hadic, a to všechno v kompletní hasičské výzbroji.  Petra Luxová má na svém kontě bronz ze štafetové soutěže na Mistrovství České republiky univerzit v Ostravě a se svými kolegy jsou akční i v oblasti práce s mládeží.

Jak hlasovat pro Klášterec? Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI KLASTEREC na telefonní číslo 900 11 04.
POZOR! Hlasy pro hasiče z Klášterce nad Orlicí posílejte do pátku 8. ledna 2016 do 15 hodin.
Každý, kdo pošle SMS zprávu, má šanci získat pivo na měsíc zdarma.
Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

Místní mladí hasiči jsou zapojeni do celorepublikové hry Plamen v kategoriích mladší a starší žáci a dorost. Každý rok pro ně sbor pořádá tábor. „Předloni jsme dokonce jeli na kolech, loni jsme ale chtěli zkusit něco jiného a s dětmi jsme vyrazili do Proseče," říká vedoucí mládeže a aktivní hasička Petra Luxová s tím, že každý rok jsou někde jinde. „Letos bychom chtěli vyrazit zase někam do hor," nastiňuje. „Bylo to tam pěkné, měli jsme na programu výlety, stezku odvahy a taky různé hry," sděluje své zážitky jeden z účastníků tábora, mladý hasič Jaroslav. „Nuda to není, hráli jsme například pohádku upravenou na hasičské téma. Třeba že Sněhurku zachraňují hasiči," přidává svou trošku do mlýna i jeho kamarád Václav.

A aby se ani děti v Klášterci nenudily, sbor má k dispozici vlastní houpačky. „Anežko, povídej, vždyť se na tom taky houpete," pobízí s úsměvem jednu z hasiček starosta sboru. „Máme houpačky, které jsme zakoupili v devadesátých letech od ´pouťáků´. Používáme je na dětské akce, děti se houpou zdarma a je to vždycky legrace," nenechává se přemlouvat Anežka Tomanová.

S dětmi zpívají pod vánočním stromem

Akcí, které hasiči, coby jeden z nejaktivnějších spolků v obci, pořádají, je víc než dost. Kromě již zmíněné soutěže pořádají hasičský ples, stavění a kácení máje, dětský den a ve spolupráci se základní školou organizují prosincové zpívání pod vánočním stromem.

V malé klubovně nad garážemi jsou kromě pohárů k vidění i dva prapory. Originál a replika – ta zdobí klubovnu od roku 2014. „Jedná se o repliku praporu z roku 1903, který nám darem věnovala paní Hermanová," popisuje Tomáš Brůna a ihned upozorňuje také na patrona hasičů – svatého Floriána, jehož figurka hlídá místní hasiče. Svatý Florian je patron nejen českých hasičů, ale podle slov starosty určitě i těch polských, se kterými mají Klášterečtí spolupráci a pravidelně se navštěvují.

Hasičina místní baví. „Pomáháme ostatním lidem v jejich nouzi. Děláme to od dětství a je to srdeční záležitost," přiznává starosta sboru Tomáš Brůna. „Když je potřeba, tak se sejdeme a domluvíme se, co je nutné udělat. A hlavně to děláme pro radost," doplňuje jeho slova Anežka Tomanová. A pyšní jsou i na to, že mají tak aktivní mládež a svou nabídkou dokážou vytáhnout děti od počítačů.

Pravidla soutěže Dobráci roku Dobráci roku je projekt Českého rozhlasu (ČRo) Pardubice ve spolupráci s východočeskými regionálními Deníky.
Potrvá do začátku června 2016, kdy vše vyvrcholí velkým finále a jeho vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Pardubice spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve východních Čechách.
V pátek po 15. hodině si v regionech na vlnách ČRo Pardubice (Pardubice a Chrudim na 104,7 FM, Ústí nad Orlicí 98,6 FM a Svitavy 102,4 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
V sobotu najdete článek ve svém regionálním Deníku v Pardubickém kraji a rozhlasovou reprízu naladíte v neděli po 15. hodině.
Pro daný sbor můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny, a to po celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15 hodin a začne následné hlasování pro další sbor.
Hlasovat lze prostřednictvím SMS na telefonní číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS zprávy jsou 4 koruny.
Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.