Národní kulturní památku, pietní území v místě bývalé vesničky, v neděli navštívil prezident republiky Václav Klaus.

„Byl to kolektivní trest a promyšlený čin," řekl hned v úvodu svého projevu prezident. Podle jeho mínění ubývá všeobecně porozumění tomu, o co tehdy šlo, jaké byly příčiny a důsledky. „Není to jen naše chyba. Léta se po nás chce, abychom kvůli sbratřování na hrůzy války zapomněli. Abychom se cítili stejnými viníky jako ti, kteří mají Ležáky a Lidice na svědomí," pokračoval Václav Klaus.

Poté reagoval na nedávná slova předsedy sudetoněmeckého landsmanšaftu, podle kterého je Václav Klaus nepřátelsky nakloněn Německu. „Není to pravda. Jen nemohu a nechci zapomenout, co se tehdy i jinde v Evropě dělo," prohlásil prezident.

Ocenil závěrem dopis, který v předvečer výročí vypálení Lidic obdržel od nového německého prezidenta Joachima Gaucka. Ten vyjádřil hlubokou lítost nad vyhlazením Lidic a Ležáků a ujistil, že Němci jsou si vědomi své historické odpovědnosti a za vyvraždění obyvatel obou obcí se stydí. „Velmi si toho vážím. Z německé strany toto dosud nezaznělo," zdůraznil Václav Klaus.

Kardinál Dominik Duka celebroval bohoslužbu u památníku, státní hymnu zazpíval chlapecký sbor Boni pueri. Pietního aktu se zúčastnili politici z Česka i ze zahraničí. 

Vzpomenou si i dnešní děti?

Nedělní pietní setkání v místě, kde před sedmi desítkami let zmizela z povrchu zemského malá kamenická osada, provázelo horké počasí. I přesto přišly vzdát úctu obětem nacistické pomsty všechny generace. Snad každý chtěl vidět prezidenta republiky Václava Klause.

V obrovském vedru někteří lidé kolabovali, na místě byla sanita a poskytovala ošetření. Kdo mohl, skryl se ve stínu stromů. Nikdo však nelitoval, že se pietní vzpomínky zúčastnil – lidé přišli dobrovolně s pocitem české národní hrdosti.

Patří mezi ně i dobrovolní hasiči z Topole. „Když před sedmdesáti lety naši dědové a pradědové vyjeli k ohni do Ležáků, v Horce je esesáci zastavili a poslali domů. My jsme dojeli a myslíme na ně. Jsme pyšní, že nám podal ruku kardinál Dominik Duka a mohli jsme předat odznak hasičů z Topole prezidentu republiky. O to víc nás mrzí otázka kluka, který chodí do druhé nebo třetí třídy. Potkali jsme ho po cestě, ptal se, kam jedeme. A když jsme mu odpověděli, zeptal se: A co jsou Ležáky? Myslím, že by se to v tomto věku měl dozvědět nejen od rodičů, ale zejména ve škole. Je velká ostuda, že to neví," řekl velitel topolského sboru Libor Pilař.