Úterý po třinácté hodině. V Pardubicích se rozléhá kvílení sirén s výstrahou chemického nebezpečí. O pár minut později rozhlas dokonce obyvatelům oznamuje, že se mají připravit prostředky individuální ochrany. A situace už vypadá velmi vážně.

Už samotné hlášení nechalo spoustu občanů bezradných. Zatímco základní pokyny jako uzavřít okna a dveře, vypnout ventilaci a nezdržovat se v otevřeném prostoru si každý odvodí, při osobních ochranných pomůckách zavládla mnohde bezradnost.
„Lidé z Pardubic volali k nám a ptali se, co to znamená, jestli je to opravdu tak vážné a jaké ochranné pomůcky jsou hlášením myšleny," popsala Deníku úterní reakci některých obyvatel starší strážník Aneta Hámorská z bohdanečské městské policie.

Jak se chránit

O prostředcích improvizované ochrany se občané mohou dozvědět z webových stránek pardubického magistrátu. Kompletní instrukce pak nabízí stránky Hasičského záchranného sboru České republiky. V okolí míst, kde se nachází například velká chemička, tak jako v Pardubicích, by obyvatelé měli tyto instrukce alespoň zběžně znát. Ačkoliv následující řádky mohou vypadat drasticky, chemické nebezpečí nelze brát na lehkou váhu.

„K prostředkům improvizované ochrany patří zejména obličejová rouška k překrytí nosu a úst. Dá se využít například namočený ručník či utěrka. Místo vody lze využít slabý roztok jedlé sody, která snižuje škodlivé účinky chlóru, nebo slabý roztok kuchyňského octa, kyseliny citrónové či citrónová šťáva snižuje škodlivé účinky čpavku," radí mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Další, na co by se nemělo zapomínat, jsou oči. „Nejideálnější jsou brýle těsnící na obličeji v kombinaci s pokrývkou hlavy. V nouzi lze využít nasazení většího igelitového sáčku na hlavu přes oči a uši, uvázat pod nos v úrovni lícních kostí," doporučuje dále Vendula Horáková.
Další z věcí, na kterou se čtenáři a obyvatelé ptali bylo, jestli varování nebylo vyhlášeno pozdě. Vyhlášení poplachu mají na starost hasiči.
„Jedna věc je čas výbuchu a další věc je čas ohlášení na operační středisko hasičů. Prvotní informace ze strany Synthesie se omezila pouze na žádost o pomoc při řešení mimořádné události," uvádí Vendula Horáková.

Čas utíká rychle

Pochopitelně chvíli trvá, než než hasiči na místo dojedou a zjistí potřebné informace. A to často za velmi nepříznivých podmínek.
„Operační důstojník má za úkol vyslat jednotku na místo  události, dále zjišťuje, jaká látka unikla, jak je nebezpečná pro obyvatelstvo a v neposlední řadě také meteorologickou situaci. Informaci o charakteru mimořádné události (únik nitrózních plynů) obdržel operační důstojník v čase 12.45 hodin, poté co požadoval detailní informace od dispečinku Synthesie, která nám je do té doby nesdělila," uvedla dále Vendula Horáková.

V té chvíli je také zapotřebí zjistit informace od meteorologů. Tím se určí, které oblasti hrozí zasažení jedovatými látkami.
„Tentokrát to byla oblast na severovýchod od Pardubic. Na příkaz řídícího důstojníka hasičů byl spuštěn signál všeobecná výstraha s verbální informací chemická havárie ve spolupráci s Magistrátem města Pardubic v čase 13.04 hodin," vysvětluje krizové postupy Vendula Horáková.